‹‹ فقط پیشنهاد ››

در این وبلاگ در موضوع های مختلف پیشنهاد های متعددی ارائه شده

چهار پیشنهاد به کسانیکه به شنیدن موسیقی عادت کردند
ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: موسیقی

چهار پیشنهاد به علاقه مندان موسیقی


بسم الله الرحمن الرحیم

همینطور که می دونید امروزه شنیدن موسیقی برای بعضی ها از نماز هم واجب تر شده ، به طوری که قبل از خواب و بعد از خواب و تو ماشین و سر کار به هر نحوی که شده موسیقی گوش می دن .

بعضی ها با باندهای نصب شده روی ماشین شون با موسیقی حال می کنن ، بعضی ها هم وقتی کار می کنند موبایلشون رو روشن می کنن و موسیقی گوش می دن . بعضی ها هم که هندسفری رو مثل گوشواره آویزون گوششون کردن و باهاش هم کلاس می ذارن و هم حال می کنند.

از اونجایی که یکی از دوستای خوبم که اسمش «امید» هست ازم خواسته بود در این باره مطلبی بنویسم. منم دست به کار شدم تا چند پیشنهاد رو به علاقه مندان موسیقی تقدیم کنم امیدوارم که مفید باشه.

اول : حد و مرز بین موسیقی حلال و حرام رو بشناسید.

البته در خصوص تشخیص مرز بین موسیقی حلال و حرام باید بگم که به طور کلی از نظر شرعی موسیقی ها به سه دسته تقسیم می شن

1- موسیقی هایی که چه از لحاظ آهنگ و چه از لحاظ محتوای متن ، متناسب با مجالس لهو ( مثل مجلس پارتی ) و رقص ، طرب انگیز و تحریک کننده شهوت نیستند که در این صورت شنیدن آن از لحاظ شرعی حلال است مثل مارش های نظامی و سرود ملی و ... .

2-  موسیقی هایی که از لحاظ آهنگ و یا از لحاظ محتوای شعر طرب انگیز و متناسب با مجالس لهو و رقص و تحریک کننده شهوت باشد . در اینصورت فرقی نمی کنه که موسیقی شاد باشه یا غمگین ، سنتی باشه یا غربی و اگر از لحاظ آهنگ هم تحریک کننده باشه باز فرقی نمی کنه که محتوای اون شعر عرفانی باشه یا قرآن و یا هر چیز دیگه و همینطور فرقی نمی کنه که از صدا و سیما پخش بشه و یا اینکه مجوز ارشاد داشته باشه یا نداشته باشه . که این نوع موسیقی از لحاظ شرعی حرام است

3- مواردی هم وجود دارد که مشکوک می زنه یعنی نمی دانیم آیا از قسم اول است که حلال باشه یا از قسم دوم است که حرامه در این صورت بعضی از علما می گویند که انسان به حالات درونی خودش نگاه می کند؛ اگر این نوع موسیقی برای او تحریک کننده بود برای او شنیدنش حرام است و اگر تحریک کننده نبود برای او شنیدنش حلال است.

بعضی دیگه از علما هم می گن در این صورت به عرف جامعه نگاه می شود که اگر عرف جامعه این نوع موسیقی رو متناسب با مجالس لهو و تحریک کننده نمی دونستند حلال است و الا شنیدنش حرام می شود .  

 

دوم : مراقب عواقب وخیم شنیدن موسیقی باشید

با وجود اینکه سعی زیادی می شه تا توجیحات مناسبی برای گوش دادن موسیقی دست و پا بشه ولی نمی شه به این راحتی از بعضی عواقب مادی و معنوی که از سوی پزشکان و روایات دینی نسبت به شنیدن موسیقی هشدار داده شده چشم پوشی کرد.

به عنوان نمونه از اونجایی که معمولا اهل حال با صدای بلند موسیقی گوش می کنند و یا از هندسفری استفاده می کنن اولین آسیب و جدی ترین آسیبی که پزشکان در این زمینه هشدار می دن آسیب هایی هست که به پرده گوش می رسه .

علاوه بر این در روایات ما نسبت به شنیدن و عادت کردن موسیقی عواقب خطرناکی ذکر شده که من تنها به دو مورد اون اشاره می کنم.

1- از بین رفتن غیرت

«ان شیطانا یقال له القفندر اذا ضرب فی منزل الرجل اربعین صباحا بالبرط و دخل الرجال وضع ذلک الشیطان کل عضو منه علی مثله من صاحب البیت ثم نفخ فیه نفخة فلا یغار بعدها حتی توتی نساؤه فلایغار»( کتاب تجارت وسائل باب 100 ج 12 حدیث 1 ص 232 )  (کناهان کبیره شهید دستغیب ج1 ص 260 باب اشتغال بملاهی ) « کسی که چهل روز در خانه اش بربط نوازند و مردمان بر او وارد شوند شیطان اعصای خود را به تمام اعضای بدنش مس می نماید ، پس غیرت از آن مرد بر طرف می شود تا به حدی که با زنان ( خانواده اش) اگر فعل قبیحی کنند بدش نمی آید .

2- عدم استجابت دعا و نزول بلای ناگهانی

به همین جهت امام صادق(ع) فرمود: «بَیْتُ الْغِنَاءِ لَا تُؤْمَنُ فِیهِ الْفَجِیعَةُ وَ لَا تُجَابُ فِیهِ الدَّعْوَةُ وَ لَا یَدْخُلُهُ الْمَلَکُ»؛ خانه ای که در آن غنا باشد از بلای ناگهانی در امان نیست و در آن خانه دعا مستجاب نمی شود و ملائکه بر آن خانه وارد نمی شوند.»( الکافی     6     433    باب الغناء .....  ص : 431)

 سوم : شنیدن موسیقی شما با مردم آزاری همراه نباشه

ما همه می دونیم که چه شرعا و چه عقلا و چه عرفا مردم آزاری از انسانیت به دور هست . اما متاسفانه بعضی ها به خاطر ندونم کاریشون فقط به دنبال خواسته های خودشون هستن بدون اینکه دیگران رو لحاظ کنن لذا می بینیم شب و نصف شب صدای موسیقی رو زیاد می کنند و یا در سکوت شب با صدای بلند موسیقی ماشینشون وارد کوچه می شن بدون اینکه فکر کنن شاید بچه در خواب شیرین باشه و یا کسی که برای کسب نون حلال مجبور کله سحر سر کار بره و مریضی که ممکنه موقعیتی براش پیش آمده تا مقداری استراحت کنه و این افراد با این کارشون اون ها رو بی خواب کنن

من به چنین افرادی که بیشتر هم جوون ها دو نکته رو یادآوری می کنم

1-  بترسید از اینکه کسی از این کار شما دلش بشکنه و ناراحت بشه و شما رو نفرین بکنه که من دیگه بعید می دونم چنین کسی روی خوشی رو در زندگیش ببینه

2-  به این موضوع فکر کنید که اگه همه مثل شما فکر کنن و هر کسی به اقتضای سلیقه خودش بخواد موسیقی گوش کنه اون هم در هر زمانی که دلش می خواد . آیا به نظر شما در این صورت سنگ رو سنگ بند می شه چرا که یه نفر با ذائقه مذهبی خودش در وقت نماز شب بلند بشه و با صدای بلند نوحه و سینه زنی بذاره . یکی هم مثل شما باشه و هوس بکنه سر ظهر این کار رو بکنه و .... ببینید دیگه چی می شه

 چهارم : به دنبال جایگزین بهتری باشید

به بچه مذهبی ها توصیه می کنم با توجه به عواقب سوئی که در روایات برای موسیقی ذکر شده بهتره برای سرگرمی خودشون به دنبال جایگزین مناسب تری باشن .