‹‹ فقط پیشنهاد ››

در این وبلاگ در موضوع های مختلف پیشنهاد های متعددی ارائه شده

پنج پیشنهاد برای دختر و پسر هائیکه از حرف زور پدر و مادرشون ...
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آبان ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: حرف زور پدر و مادر

پنج پیشنهاد برای دختر و پسرهائیکه از حرف زور پدر و مادرشون خسته شدن  ( برو به ادامه مطلب )


بسم الله الرحمن الرحیم

بعضی از دختر ها و پسر ها هستند که از دست حرفهای زور پدر و مادرشون خسته شدن ما در اینجا برای این عزیزان دلبند پیشنهادهایی داریم که بهتر اون را تا آخر بخونند .

بطور کلی اگر پدر و مادر حرف زوری به شما می زنند از دو حالت خارج نیست :

حالت اول : حرف زور پدر و مادر مربوط به ترک واجب الهی و یا انجام کار حرامی هست ؛ مثلا پدر و مادر از شما می خواهند که نماز خود را نخوانید و یا روزه خواری کنید .

در این صورت پیشنهاد می کنیم به راحتی آب خوردن به حرف پدر و مادرتون گوش ندید  . (البته فراموش نکنید احترام پدر و مادر لازم هست و لو اینکه کافر باشند )

 

حالت دوم  : حرف زور پدر و مادرتون از دایره ترک واجبات و انجام محرمات الهی خارج بوده و مربوط به یکی از موارد زیر هست  :

1-     کارهای مباحی که می خواهید انجام بدید  

به عنوان نمونه شما تصمیم به سفری گرفتید که اونها با وجود شناخت از محیط و اطرافیان این سفر را به صلاح شما نمی دانند و یا اینکه با فردی ارتباط بر قرار کرده اید که این ارتباط از نظر والدین شما درست نیست و یا اینکه نوع استفاده از تلفن همراه و یا اینترنت را برای شما محدود می کنند .

2-    کار های حرامی که انجام می دید  

شیطون گولتون زده و با جنس مخالف ارتباط نامشروع برقرار کردید و اونها شما را از این ارتباط منع کرده اند و یا اینکه از دیدن ماهواره و فیلم های مبتذل نهی می کنند  .

3- کارهای مستحبی که می خواهید انجام بدید

مثلا قصد دارید در نماز جماعت شرکت کنید و یا قصد دارید به سفر مشهد و یا عتبات و یا حج عمره بروید ولی والدین به هر دلیلی شما را از اینگونه اعمال مستحبی منع می کنند .

4-   برخی از کارهای مکروه که تصمیم به انجام آن دارید

مثلا پدر و مادر شما را از بعضی مشاغل مکروه مثل کفن فروشی و زرگری و ... منع می کنند(در روایات برخی از مشاغل بدلیل ویژه گی های که به همراه دارند نهی شده مثلا کفن فروش در آرزوی مرگ مسلمانان هست و طلا فروش به خاطر سود بیشتر به دنبال ضرر رسوندن به دیگران هست )

5-   برخی از واجبات کفایی که قصد انجام آنرا دارید

واجب کفایی به واجباتی گفته می شود که بر همه انجام آن واجب است مگر اینکه عده ای به این کار اقدام کنند  که در این صورت از گردن بقیه ساقط می شه مثلا پدر و مادرتان ؛ شما را از امر به معروف و نهی از منکر که واجب کفایی هست منع بکنند.

در تمامی پنج مورد گفته شده اگر مخالفت با والدین موجب اذیت و ناراحتی اونها گردد و خاطر اونها آزرده و قلبشان شکسته شود، در این صورت از منظر اسلام گوش دادن به حرف پدر و مادرتان واجب می شود ( و لو اینکه حرفشان در نظر ما حرف زور باشد ) و مخالفت با ایشان حرام و گناه کبیره هست . مگر اینکه اطاعت اونها فرزند را به سختی و حرج بیندازه و یا موجب ضرر فوق العاده دینی یا دنیوی بشه مثل این که پسر خودشون رو ، از ازدواج منع کنند در حالی که فرزند نیازمند ازدواج باشه و یا فرزند را امر به طلاق همسرش کنند و این مستلزم خسارت سنگین فرزند هست، در این گونه موارد اطاعت اونها واجب نیست.

اما در صورتی که  در این موارد ترک گفته های پدر و مادر از سوى فرزند موجب آزار اونها نشه ، در این صورت اطاعت واجب نیست و عمل به دستور اونها، مستحب مى‏شه. (به غیر از مورد دوم یعنی کارهای حرام ؛ چراکه ترک کار حرام واجب است و باید آنرا کنار گذاشت هر چند پدر و مادر از این که شما آن کار را ترک نکنید آزرده نشوند .)

در صورتی که حرف پدر و مادر شما از موارد حالت دوم باشه (به غیر مورد انجام حرام  )  برای برطرف شدن مشکل تان چهار پیشنهاد داریم .

پیشنهاد اول : این احتمال را بدهید که حرفی را که والدین شما می گویند (با وجود اینکه این حرف برای شما ناراحت کننده و سنگین است ) از روی دلسوزی و مبتنی بر تجربه می باشه و گفته اونها درست باشه . ( خدا رو چه دیدید شاید بود )

لذا برای پی بردن به صحت و یا عدم صحت این مساله بهتره با چند تن از افراد متدین و کارشناس مشورت نمائید و اگر به این نتیجه رسیدید که آنچه را که پدر و مادرتان به شما گفته اند واقعا به نفع شما بوده ( هر چند به ظاهر حرف زور بوده ) از راه اشتباهی که در پیش گرفته بودید باز گشته و به حرف اونها گوش بدید . ( البته بهتر است این مساله را نیز با کمال شهامت و تواضع در مقابلشان اعتراف کنید تا اونها هم از تصمیم خوب شما شاد بشند )

پیشنهاد دوم : در صورتی که به اشتباه بودن حرف پدر ومادر خود یقین دارید سعی کنید به پاس زحمات شبانه روزی که برای شما متحمل شده اند ، اشتباهات اونها را باید نادیده بگیرید .

پیشنهاد سوم : اگر اشتباه پدرو مادر شما خیلی فاحش است و از سویی مخالفت با اونها موجب دل شکستگی شان می شه با حفظ آرامش خود و بدون اینکه کار را به جدال و پرخاشگری بکشونید و یا اینکه اونها را عصبی کنید . بدنبال فرصتی مناسب (در شرایطی که حالت عادی دارند نه در زمان عصبانیت ) باشید و به محض یافتن این فرصت خیلی مؤدبانه و با استدلال قوی ؛ اشتباهشان را  به اونها تذکر دهید . و یادتان نرود که در هر حال احترام به والدین واجب است ولو اونها کافر باشند .

پیشنهاد چهارم : در بعضی موارد که اختلاف نظر یا اختلاف سلیقه بین فرزند و والدین هست باید از واسطه استفاده کرد ؛( یعنی از طریق افراد بزرگ تر فامیل و کسانی که مورد احترام والدین هستند،) لذا پیشنهاد می کنیم خواسته های خود را با چنین اشخاصی مطرح کنید تا اونها وظیفه جلب رضایت پدر و مادر را به عهده بگیرند.

«از پیشنهادهای دیگه ای که در این وبلاگ اومده دیدن کنید شاید بدردتون بخوره»

« پیشاپیش از اظهارنظر شما تشکر می کنم چون در بهتر شدن وبلاگ کمکم می کنه »