هفده پیشنهاد به مسئولین هیئت های مذهبی

بسم الله الرحمن الرحیم

از اونجایی که در آستانه ماه محرم و صفر هستیم و در این ایام فعالیت هیئت های مذهبی به اوج خودش می رسه و از طرفی هم عدم رعایت بعضی از مسائل باعث می شه تا آنطور که باید و شاید اینگونه مجالس مورد رضایت ائمه اطهار علیهم السلام قرار نگیره .لذا هیجده پیشنهاد به مسئولین هیئت های مذهبی و عزادارن حسینی می کنم تا انشاء الله اینگونه مراسم ها آنگونه که مورد رضایت ائمه علیهم السلام هست به بهترین وجه برگزار بشه .

 

1-    در مسائل دینی اخلاص حرف اول رو می زنه لذا بناید برگزاری هیئت با هدف چشم به هم چشمی و افتخار به اینکه هیئتی داشته باشید تا غذای بیشتری نسبت به دیگر هیئت ها پخش کنه و یا دسته بزرگتر نسبت به دیگر هیئت ها داشته باشید و ...  باشه .

 

2-    به دنبال منبری خوب باشید و لو اینکه پول زیادی هزینه کنید ، نه یک منبری وقت پر کن که مطلبی برای گفتن نداره .

 

3-    به سخنرانی بیشتر بها بدن تا به مداحی و سینه زنی چراکه این سخنرانی و روایات اهل بیت هست که می تونه انسان رو عاقبت بخیر کنه و از فتنه های روزگار نجات بده و نه سینه زنی بدون پشتوانه معرفتی

 

4-    از مداحانی استفاده کنید که اشعار و مطالب اونهااز کتب و روایات معتبر باشه نه کسانی که فقط از چشم و ابرو می گن و روضه های اونها پر از دروغ هست . ( اگه به من باشه که می گم از مداح خودتون بخواهید شعر ها و روضه هاشو قبل از خوندن به امام جماعت مسجد و یا یک عالم دینی نشون بده تا اگر ایرادی در اونها هست برطرف کنه )

 

5-     سبک مداحی ها جوری نباشه که نشه تشخیص داد این مداح داره برای مجلس عزا می خونه یا عروسی چون مثل اینکه بعضی از مداح ها سبک های مداحی خودشون رو با موسیقی های روز دنیا آپدیت می کنند و بعضی وقت ها سبک مداحی اونها با سبک جدیدترین آلبوم خواننده های رپ و پاپ و جاز داخلی و خارجی همخوانی داره .

 

6-    حرمت دسته های عزاداری رو حفظ کنید و در اون از ابزارهای موسیقی استفاده نکنید .

 

7-    از سخنران بخواهند که قبل از سخنرانی حتما یک یا دو مساله شرعی را بگه .

 

8-    سعی کنید تحریفات عزاداری مثل عَلَم و تصویر امام حسین و حضرت ابالفضل علیهما السلام که سندیت نداشته و هیچ اعتبار شرعی نداره رو از هیئت ها بردارید .

 

9-    همینطور که می دونید هر سال به بهونه قمه زنی خیلی از سایت ها و شبکه های ماهواره ای ، مذهب تشیع رو زیر سؤال می برند لذا با اطلاع رسانی درست از سوء استفاده های دشمنان تشیع نسبت به قمه زنی از قمه زنی افراد جلوگیری کنید .

10-     گوسفند ها را کف خیابون قربونی نکنید که این کار باعث می شه با رفت و آمد مردم روی خون ها بالاخره لباس های خیلی ها نجس بشه و بطور طبیعی نماز هاشون با مشکل مواجه بشه .لذا بهتره اونها رو کنار جوی آب خیابون ها قربونی کنید .

 

11-     یادتون نره که امام حسین علیه السلام به خاطر نماز کشته شد و خودش هم در روز عاشورا نماز ظهر عاشورا رو در وسط میدون جنگ به جماعت اقامه کرد لذا شما هم این کار رو بکنید .

 

12-   یک کار اشتباهی که برخی از هیئتی ها می کنن این هست که نذورات رو اول برای خودشون و خانوادشون کنار می گذارن بعد به مردم می دن می خوام بگم این کار زشته اگر واقعا به خاطر خدا و امام حسین کار می کنیند شما هم به مقدار تبرکی که به مردم می دید استفاده کنید به جای این کار می تونید فقیر های منطقه خودتون رو شناسایی کنید و مقدار بیشتری به اونها غذا بدید .

 

13-   نکات بهداشتی رو در پخش نذورات حتما رعایت کنید .

 

14-متاسفانه کسانی که در هیئت ها کار اجرایی می کنند مخصوصا اونهایی که در آشپز خونه هستند کمتر از سخنرانی ها و عزاداری ها بهره می گیرند که می تونید با تقسیم کار فرصتی رو برای خادمین فراهم کنید که اونها هم از سخنرانی ها و عزاداری ها بهره بگیرند .

 

15-   بلند گوی مسجد ها و حسینه ها و تکایا رو اونقدر بلند نکنید که باعث آزار و اذیت دیگران بشه .

 

16-  اونقدر مراسم ها رو طولانی نکنید که نماز صبح مردم قضا بشه .

 

17-  معمولا جوون تر ها به سینه زنی علاقه بیشتری دارن تا به سخنرانی به همین خاطر موقع سخنرانی بیرون از مسجد و حسینه جمع می شن و موقع سینه زنی به مسجد می آیند و حال اونکه این روایت معصومین علیهم السلام هست که می تونه سرنوشت انسان رو تغییر بده لذا بزرگترها و مسئولین هیئت ها موقع سخنرانی از جوونترها دعوت کنند به داخل مسجد بیایند .

در پایان هم این پیشنهاد رو به عزادارهای حسینی دارم که باید دقت کنند ، مجلسی رو برای عزاداری انتخاب کنند که از هر لحاظ برای اونها مفید باشه نه صرف اینکه چون هیئت محله شون هست باید به اون هیئت برند و لو اینکه سخنران خوبی نداره یا مداح خوبی نداره .

«از پیشنهادهای دیگه ای که در این وبلاگ اومده دیدن کنید شاید بدردتون بخوره»

« پیشاپیش از اظهارنظر شما تشکر می کنم چون در بهتر شدن وبلاگ کمکم می کنه »

 

/ 0 نظر / 86 بازدید