پیشنهاد جهت با بصیرت شدن خواص بی بصیرت

بسم الله الرحمن الرحیم

از اونجا که به نظر می رسه بعضی از نخبگان سیاسی و خواص در تحلیل های سیاسی خودشون دچار مشکل شدن و به نوعی بصیرت خودشون رو در جریانات اخیر از دست دادن مناسب دونستم پیشنهاد مطرح کنم که با در نظر گرفتن اون پیشنهادها خواص ما هم بتونند مثل مردم بتونند در خصوص جریانات انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری دارای تحلیل درست شده و بصیرت کافی رو بدست بیارند

 

1.   یکی از بزرگترین مشکلاتی که خواص ما دارند این هست که برخی از افراد رو برای خودشون بت قرار دادند و به خاطر سوابق انقلابی که دارند بدون اینکه ارزیابی درستی از رفتار و گفتار اونها داشته باشند ؛ تصور  می کنند که این افراد هر چه بگویند حق هست و همیشه و در هر حالتی باید از آنها حمایت کرد ولو اینکه از باب شیخوخیت این افراد باشد .

بنابراین پیشنهاد می کنم این کلام حضرت علی علیه السلام رو نصب العین خودتون قرار بدید که فرمود  :

 اُنْظُرْ إِلَى مَا قَالَ وَ لَا تَنْظُرْهُ إِلَى مَنْ قَالَ (442/ 3- تصنیف غرر الحکم و درر الکلم ص : 58). به آنچه که گفته می شود باید توجه کرد نه اینکه ملاک را گوینده قرار داد

بر همین اساس هم اگر دید هر فردی در هر پست و مقامی و با هر سابقه خوبی در رفتار و گفتار خودش چرخش نامناسبی انجام داد از اون حمایت نکنید .

 

2.      در تحلیل های خود باید این رو در نظر بگیرید که تهران همه ایران نیست

چرا باید تمام ایران به خاطر اینکه مردم تهران به مهندس میر حسین موسوی بیشتر رای دادن تاوان این همه خسارت رو پس بدن

من وقتی بیشتر تعجب می کنم که می بینم به خاطر همین تحلیل غلط تقریبا نصف امکانات و بودجه کشور داره در  تهران هزینه می شه و حال اینکه جمعیت تهران حدود یک هفتم کل کشور هست و صد البته نتیجه معکوس هم می ده .

 

3.  در تحلیل های خودتون فقط از زاویه دو حزب چپ و راست ، مسائل رو تحلیل نکنید بلکه مردم رو هم در نظر بگیرید شما خودتون هم دیدد که تحلیل های شما در انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم بدون در نظر گرفتن مردم چجوری تمامی نقشه های شما رو نقش بر آب کرد .

 

4.  در تحلیل های خودتون یادتون نره که هنوز مردم دین هم دارن و برای دینشون حاضرن همه چیز خودشون رو فدا کنند لذا اعتقادات اونها رو به بازی نگیرید .

 

5.  در تحلیل های خودتون نگید که چون فلان حزب را داریم سرزنش می کنیم باید حزب مقابلش رو هم سرزنش کنیم و الا عدالت رعایت نشده! بدلیل اینکه چنین دیدگاهی عین بی عدالتی هست چرا که هر کس رو باید بر اساس عملکرد خودش مورد بازخواست قرار داد و دلیلی ندارد چون دو حزب داریم اگر یکی اشتباه کرد و او را مواخذه کردیم بگوئیم باید طرف مقابل را هم مورد مواخذه قرار داد و الا این برخورد عادلانه نمی شود .

 

6.  بجای اینکه مثل آقای محسن رضایی برای ولی فقیه نامه بنویسید « و ایشون رو راهنمایی کنید و به ایشون یاد بدید که در بیانیه یا سخنرانی چه بگویند» مقداری بنشینید و مروری بر عملکرد خود در انتخابات و بعد از آن بنمائید و در این بازنگری ببینید کدام عملکرد شما آب به آسیاب دشمن ریختن بوده ، کدام عملکردتان منافقانه بوده و مرور کنید ببیند در زمانیکه دشمن در موضع ضعف قرار داشت با کدام اظهار نظر بیجا موجب جون گرفتن مجدد آنها شدید .

 

7.  بعضی از نخبگان سیاسی کشور فکر می کنند شخصیت های بزرگ سیاسی و علمی و دینی از طریق نطفه هاشون تمام معلومات و سیاست و درایت و عقل و فهم خودشون رو به نسل بعدی منتقل می کنند یعنی مثلا امام خمینی تمام علم و عرفان و سیاست و شجاعت خودش رو با نطفه به سید احمد آقا منتقل کرد و ایشون هم تمامی آنها رو با نطفه به آقا سید حسن آقا منتقل کرد .

ولی واقیعت امر این هست که این برداشت کاملا غلط هست چرا که « پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد » چه رسد به آقا سید حسن آقا که آقای هاشمی رفسنجانی رو الگوی خودش قرار داده و با آقای سید محمد خاتمی نشست و برخاست می کنه

 

8.  رسول خدا فرموده اند : حب الشیء یعمی و یصم - دوستى تو نسبت به چیزى تو را کور و کر مى‏کند.(الحیاة با ترجمه احمد آرام    ج‏1 ص : 298) لذا دوست داشتن و علاقه شما نسبت به مهندس میر حسین موسوی و کروبی (که البته جای تعجبه کسی این شیخ رو دوست داشته باشه ) با وجود روشن شدن مسیر غلطی که طی کردند ، نباید باعث بشه تا همه چیز رو فدای این علاقه کرد حتی دین و اعتقادات و امنیت کشور و آبرو حیثیت کشورمون رو.

 

9.   بعضی از نخبه ها دوست دارند که در اینجور جریانات کد خدا منشی بکنند و همش دنبال این هستند که شورای حکمیتی درست کنند و آشتی ملی راه بیندازند ؛ پیشنهاد می کنم به این نکته توجه کنید که محاله بین حق و باطل مصالحه و آشتی اتفاق بیفته و اگر قرار بود بین حق و باطل آشتی و مصالحه باشه دیگه لازم نبود امام حسین جون خودش و خانوادش رو فدای مبارزه حق علیه باطل بکنه .

 

10.  یکی از اشتباهات نخبگان این است که همه چیز رو از منظر « اختلاف نظر سیاسی » تجزیه و تحلیل می کنند یعنی و لو اینکه کسی اصل نظام اسلامی رو  هم زیر سؤال ببره باز به نوعی می خواهند در این قالب بگنجونند که اینها چیزی جز اختلاف نظر سیاسی نیست لذا همین امر باعث می شه در تحلیل های خودشون خطا بکنند و مسیر غلط رو انتخاب بکنند لذا پیشنهاد می کنم بین اختلاف نظر با دشمنی و عداوت فرق قائل بشید .

 

11.  مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله عظمی خامنه ای طی سخنرانی 19 دی 1388خود در دیدار با مردم قم از بصیرت مردم تجلیل کردند و این در حالی هست که قبلا از بی بصیرتی خواص انتقاد کرده بودند لذا پیشنهاد می کنم خواص ما در باره جریانات پس از انتخابات متواضعانه بصیرت خود را بالا برده و از مردم تبعیت کنند یعنی ببینند مردم چه می گویند و چه می خواهند و خوشان را هرچه زودتر به مردم برسانند تا از غافله عقب نمانند .

 

12.  همانطور که حب و دوستی چیزی انسان رو کور و کر می کنه بغض نسبت به چیز دیگری هم باعث می شه انسان دست به اقدامات نا معقول بزنه وقتی امام علیه‏السلام در روز عاشورا از مردم سؤال می‏کند: «چرا با من می‏جنگید؟ آیا حقی را ترک کرده‏ام؟ یا سنت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را تغییر داده‏ام؟ یا شریعت را عوض کرده‏ام؟»

(قالوا بل نقاتلک بغضا منا لابیک.) جواب می‏دهند:

«ما برای دشمنی که با پدرت داشتیم و بخاطر انتقام روز بدر و حنین با تو می‏جنگیم  .» ( موسوعه ج4 ص 492 - مقتل أبی مخنف (المشهور)، / 85 - 84 ) در خصوص انتخابات هم عده زیادی از افراد (شاید یکی از شاخص ترین اونها هاشمی رفسنجانی باشد ) بدلیل ضدیت با احمدی نژاد طرفدار میر حسین موسوی و یا کروبی شدند اما باید بدونید این بغض و یا کینه شما با احمدی نژاد دلیل نمی شده که ولایت و نظام و کشور رو بر سر این کینه و بغض قربونی کنید .

«از پیشنهادهای دیگه ای که در این وبلاگ اومده دیدن کنید شاید بدردتون بخوره»

« پیشاپیش از اظهارنظر شما تشکر می کنم چون در بهتر شدن وبلاگ کمکم می کنه »

 

 

/ 0 نظر / 25 بازدید