چهار پیشنهاد به کسانی که به دنبال همسر مناسب برای زندگی خود هستند

بسم الله الرحمن الرحیم

در این مطلب قصد دارم پیشنهادهایی که مکتب اسلام در خصوص انتخاب همسر مناسب به تمامی مسلمان ها ارائه کرده را بنویسم  

به عنوان مقدمه باید این را گفت که  اسلام مسلمانان را به اصل ازدواج توصیه اکید نموده خداوند متعال در قرآن کریم در خصوص ازدواج می فرماید : «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ، لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً. «روم/ 21»«از جمله آیات الهى اینست که خداوند براى شما از جنس خودتان جفت و همسر آفریده تا به هیجانهاى طبیعى خویش تسکین بخشید، بعلاوه در نهادتان زمینه دوستى و علاقه را فراهم آورده تا زندگى زناشوئى شما توأم باو داد و محبّت باشد.»

رسول اکرم (ص) فرموده است: «من احبّ ان یلقى اللَّه طاهرا و مطهّرا فلیتعفّف بزوجه.»«کسى که دوست دارد پاک و طاهر به لقاء الهى نائل گردد باید با انتخاب همسر قانونى موجبات عفت و پاکى خود را فراهم آورد.» (الحدیت-روایات تربیتى، ج‏3، ص: 392)

پیامبر اسلام صلّى اللَّه علیه و آله در روایت دیگری فرموده است:«من احبّ فطرتى فلیستنّ بسنّتى و من سنّتى النّکاح.»«کسى که بفطرت من علاقه دارد البته باید از سنت من پیروى کند و در راه من قدم بردارد و یکى از سنن من ازدواج و آمیزش با زنان است.» (الحدیت-روایات تربیتى، ج‏1، ص: 173 )

و نیز فرموده است: «ما استفاد امرء فائدة بعد الاسلام افضل من زوجة مسلمة تسرّه اذا نظر الیها و تطیعه اذا امرها و تحفظه اذا غاب عنها فی نفسها و ماله.»«براى یک مرد پس از قبول اسلام هیچ سودى بهتر و برتر از همسرى با یک زن مسلمان درستکار نیست، زنى که مرد را با دیدن خود شاد سازد، از دستورش اطاعت نماید، و در غیاب شوهر حافظ عفّت خویش و اموال وى باشد.»

على علیه السّلام فرمود: «لم یکن احد من اصحاب الرّسول صلّى اللَّه علیه و آله یتزوّج الّا قال رسول اللَّه (ص) کمل دینه.»«هیچ یک از اصحاب رسول خدا ازدواج نمیکرد مگر آنکه نبىّ اکرم (ص) در باره او میفرمود دینش کامل شد.»

رسول اکرم (ص) فرموده است: «خیر امّتى اوّلها المتزوّجون و آخرها العزّاب.»« بهترین امّت من در درجه اوّل کسانى هستند که ازدواج کرده‏اند و مردان و زنان بدون همسر در رتبه آخر قرار دارند.»

*  اسلام تنها به این مساله در ازدواج اکتفا ننموده و علاوه بر اینکه آنرا مایه آرامش معرفی نموده به بیان پیشنهادهایی که می تواند انسان را به آرامش کامل جسمی و روانی و دنیایی و آخرتی در ازدواج برساند پرداخته است که در اینجا برخی از این پیشنهادها را ذکر می نمائیم:

 

پیشنهاد اول: در انتخاب همسر به ویژگی های جسمانی زن توجه کنید

یکی از مسائل مهم در زندگی مشترک بازگشت به مسائل زناشویی و روابط س ک س ی زن و شوهر می نماید که در این میان ویژگیهای جسمانی زن نقش مهمی ایفا می نماید لذا در روایات اهل بیت علیهم السلام ویژگی های جسمانی که می تواند از لحاظ جنسی لذت بیشتری به مرد بدهد با شفافیت تمام مطرح گردیده که به تعدادی از این روایات اشاره می کنیم؛

 

اول* امیر مؤمنان (ع) فرمود: «تَزَوَّجْ عَیْنَاءَ سَمْرَاءَ عَجْزَاءَ مَرْبُوعَةً فَإِنْ کَرِهْتَهَا فَعَلَیَّ الصَّدَاقُ»«زن بزرگ چشم، گندم گون، بزرگ کپل، چهارشانه بگیر و اگر چنین زنى را نخواستى صداقش و مهرش با من.» (مکارم الأخلاق /طبرسی / ص : 198 )

 

دوم *حضرت علی علیه السلام در روایت دیگری فرمودند: «عُقُولُ النِّسَاءِ فِی جَمَالِهِنَّ وَ جَمَالُ الرِّجَالِ فِی عُقُولِهِمْ وَ کَانَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِذَا أَرَادَ أَنْ یَتَزَوَّجَ امْرَأَةً بَعَثَ إِلَیْهَا مَنْ یَنْظُرُ إِلَیْهَا وَ قَالَ شُمَّ لِیتَهَا فَإِنْ طَابَ لِیتُهَا طَابَ عَرْفُهَا وَ إِنْ دَرِمَ کَعْبُهَا عَظُمَ کَعْثَبُهَا »« عقل زنان در زیبائى آنهاست، و زیبائى مردان در بسیارى عقل آنها، پیغمبر وقتى مى‏خواست زن بگیرد، یکى را میفرستاد او را ببیند و مى‏فرمود: گردنش را بو کن که اگر آن خوشبو باشد بویش خوب و طیب است، و اگر غوزک پایش پر گوشت باشد، فرجش پر گوشت خواهد بود.» (مکارم الأخلاق /طبرسی / ص : 198 )

 

سوم* و نیز زین العابدین (ع)فرمود: «هر که خواهد زن بگیرد، از موى او نیز بپرسد همان طور که از زیبائیش مى‏پرسد، که موى یکى از دو قسمت زیبائى است.» (مکارم الأخلاق /طبرسی / ص : 198 )

 

پیشنهاد دوم: موظب باشید زندگی تون رو فدای زیبایی، شهرت و مال دختر نکنید

همه چیز صرفا مال و شهرت و زیبایی جسمانی زنان نیست لذا اسلام پیشنهاد می دهد در ازدواج این امور را به عنوان ملاک های اصلی قرار ندهید چراکه ازدواج با چنین ملاک هایی آرامشی به دنبال ندارد .

اول* پیغمبر (ص)فرمود: زیبارویان نازا را رها کنید و زنى که بچه آرد بگیرید (گر چه) سیاه باشد. که من به زیادى شما امت حتى به سقطشده‏ها مى‏بالم. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 385 )

 

دوم* از امام ششم (ع): اگر مرد زن را براى زیبائى و یا ثروتش بگیرد، از این هر دو محروم ماند و اگر براى دین و تقوایش بگیرد، خداوند مال و جمال نیز نصیبش گرداند. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 386 )

 

سوم * رسول اکرم (ص) فرموده است: «لا تنکح المرأة لجمالها فلعلّ جمالها یردیها و لا لمالها فلعلّ مالها یطغیها و انکح المرأة لدینها.»«زن را براى زیبائیش بهمسرى مگیر چه ممکن است جمال زن باعث پستى و سقوط اخلاقیش شود، و همچنین به انگیزه مالش با وى پیوند زناشوئى برقرار مکن زیرا مال میتواند مایه طغیان او گردد، بلکه به سرمایه دینش متوجّه باش و با زن با ایمان ازدواج کن.» (الحدیت-روایات تربیتى، ج‏1، ص: 177 )

 

چهارم* روزى رسول اکرم (ص) بر پا خاست و بمردم فرمود: « ایّها النّاس ایّاکم و خضراء الدّمن.»«بپرهیزید از گیاهان سبز و خرّمى که در سرگین پرورش یافته است.» عرض شد یا رسول اللَّه مقصود از این سخن چیست؟ فرمود: مراد، زن زیبا و خوبروئى است که در خانواده بد و محیط فاسد پرورش یافته است. (الحدیت-روایات تربیتى، ج‏1، ص: 178 )

 

پنجم* از امام باقر (ع) سؤال کردند مرد مسلمانى را زیبائى زن دیوانه‏اى واله و مجذوب مى‏کند، آیا او را بهمسرى خود انتخاب نماید؟ فرمود نه ولى اگر کنیز دیوانه‏اى باشد میتواند با او هم بستر شود و تمایل جنسى خود را ارضاء نماید ولى مراقب باشد آبستن نشود. از این حدیث بخوبى میتوان استفاده کرد که پیشواى اسلام به سلامت عقلى نسل اجتماع توجه کامل دارد.( الحدیت-روایات تربیتى، ج‏1، ص: 179 )

 

ششم*امام صادق (ع) فرمود:«لا تزوّجوا المرأة المستعلنة بالزّنا و لا تزوّجوا الرّجل المستعلن بالزّنا الّا ان تعرفوا منهما التّوبة.»«مردان مسلمان با زنانى که آشکارا و بى‏پروا زنا میدهند ازدواج نکنند و همچنین زنان عفیف و مسلمان مردانى را که علنا زنا میکنند بهمسرى خود اختیار ننمایند مگر آنکه معلوم شود توبه کرده‏اند و صمیمانه از اعمال ناشایست و منافى با عفت خویش دست کشیده‏اند.» (الحدیت-روایات تربیتى، ج‏1، ص: 180 )  

نکته : قبل توجه پسر و دخترانیکه قبل از ازدواج به راحتی و با کمترین دغدغه ای روابط جنسی نامشروع برقرار می کنند که بدانند طرف مقابلیکه دست به چنین اقدامی می زند دیگر قابل اعتماد نیست چه از طرف دختر و چه از طرف پسر

 

هفتم * حضرت صادق (ع) از رسول اکرم (ص) روایت کرده است که فرمود:«ایّاکم و تزوّج الحمقاء فانّ صحبتها بلاء و ولدها ضیاع»« از ازدواج با احمق بپرهیزید زیرا همنشینى با احمق مایه اندوه و بلاء و فرزندش نیز مهمل و بدبخت است.» (الحدیت-روایات تربیتى، ج‏1، ص: 180)

 

هشتم * ازدواج براى مشهور شدن ( قبل توجه کسانیکه به دنیبال دختر افراد مشهور هستند همچون مدیر کل ها ، درجه دارها ، آیت الله ها و ... )‏

رسول اکرم (ص) فرموده است: «من نکح امرأة حلالا بمال حلال غیر انّه اراد به فخرا و ریاء و سمعة لم یزده اللَّه بذلک الّا ذلّا و هوانا.»«اگر کسى زنى را با مال حلال بهمسرى قانونى خویش درآورد و مقصودش از ازدواج با وى فخر فروشى و ریا کارى خودبینى باشد خداوند از این پیوند زناشوئى جز بر ذلّت و پستى او نمى‏افزاید.» (الحدیت-روایات تربیتى، ج‏1، ص: 181 )

 

پیشنهاد سوم: ملاک های واقعی انتخاب همسر را بشناسید و سراغ چنین زنانی بروید.

 

* اول *  حضرت علی علیه السلام در نماز ازدواج ( که اون رو در همین وبلاگ براتون نوشتم ) به ملاک های واقعی یک همسر شایسته اشاره می کنه که در اینجا فهرست وار ذکر می نمائیم:زن صالح، با مودّت، پر اولاد، سپاسگزار، قانع و تسلیم و با غیرت ، که اگر شوهر خوبى کند سپاسگزار باشد، و اگر شوهر خدا را فراموش کرد او را یاد آورى کند، آنگاه که شوهر خانه را ترک مى‏کند حافظ زندگى و آبرو باشد، و آنگاه که به خانه باز می گردد او را خوشحال و مسرور کند، اگر به او دستور بدهد اطاعت کند، و اگر براى او قسم بخورد آن را بپذیرد، و اگر نسبت به او عصبانى و خشمناک شود شوهر را راضى و خرسند گرداند. (النوادر للراوندی / الدعاء عند التزویج  ص : 48)

 

دوم*  و زین العابدین (ع)فرمود: بهترین زنان آنست که: خوشبو، و طباخ (خوش غذا) خوبى باشد، اگر خرج کند در راه صحیح و خوب خرج کند، و اگر امساک نماید بروش صحیح باشد.و این گونه زنان از عمال الهى هستند و عمال خدا پشیمانى، و نکبت نخواهند داشت. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 381 )

 

سوم* از امام صادق (ع): بهترین زنان آنست که اگر خشمگین شود بشوهر گوید دست من در دست تست (یعنى اختیار من با تست) به بستر خواب نخواهم رفت تا از من راضى شوى. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 381 )

 

چهارم* پیغمبر (ص) فرمود: مى‏خواهید بهترین زنان را معرفى کنم؟ گفتند آرى یا رسول اللَّه. فرمود: بهترین زنان آنست که بچه زیاد مى‏آورد و با عاطفه و محبت و عفیف و پوشیده باشد، در خانواده‏اش عزیز و محترم، و براى شوهر متواضع و فروتن باشد. با شوهر شوخ و مزاحگر و نسبت به دیگران (از مردان) مستور و خوددار باشد.

به سخن شوهر گوش فرا دهد، و فرمانبردارى نماید، در خلوت خود را براى او بیاراید و چون مردان ترک زینت ننماید. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 381 )

 

نکته : این روایات خود به نوعی تکلیف مردان را در برخورد با زنان را هم گوشزد می کند که مثلا دست زن برای آرایش در منزل باز باشد و مرد خشک مقدس بازی در نیاورد و یا اگر زن خواست شوخی کند مثل برج زهر مار ننشیند و بگوید ابهت من از بین می رود بلکه اقتدار مردانه جای خود دارد و همسر داری هم جای خود دارد

 

پنجم*  و فرمود: هیچ مردى بعد از اسلام نفعى بالاتر از همسر مسلمان عایدش نشد که چون به او بنگرد مسرور گردد، و چون به او فرمانى دهد اطاعت نماید، و در نبود شوهر مال او و ناموس خود را حفظ نماید. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 381 )

 

ششم* امام صادق (ع): پیغمبر (ص) فرمود: بهترین زنان امتم زیباترین و کم‏مهرترین آنهاست. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 383)

نکته: لذا اگر دیدید دختری برای مهریه زیاد پافشاری می کند بدانید زن مناسبی برای زندگی نیست

 

هفتم * پیغمبر (ص)فرمود: هر زنى که شوهرش را بر حج و جهاد و طلب علم یارى کند، خداوند به او پاداش زن ایوب دهد. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 383)

 

هشتم* مردى بمحضر پیغمبر (ص) آمد و گفت: یا رسول اللَّه! همسرى دارم که چون بخانه میروم به پیشبازم مى‏آید و وقتى بیرون میروم بدرقه‏ام مى‏نماید، و اگر مرا غصه‏دار بیند؛ مى‏گوید: غم مخور، که اگر غم روزى مى‏خورى؛ خداوند آن را بعهده گرفته. و اگر براى آخرت غم دارى و فکر میکنى خداوند بر فکر و غم تو بیفزاید، پیغمبر (ص)، فرمود: او را بشارت بهشت ده، و به وى بگو که تو یکى از عاملان خداوندى و در هر روز پاداش 70 شهید براى تو خواهد بود. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 382 )

 

نهم*فرزند بزرگوار حضرت فاطمه، امام حسن مجتبى علیه السّلام در این مورد گوید: او آنقدر به عبادت پروردگارش علاقمند و وابسته است که در شب اوّل زندگانى مشترکش با على علیه السّلام او را به عبادت و نمازگزارى فرا مى‏خواند و سه روز بعد که پیامبر از على علیه السّلام مى‏پرسد که فاطمه چگونه همسرى است، پاسخ مى‏دهد:

نعم العون على طاعة اللَّه. «2» (2) ترجمه: او بسیار مددکار و یارى‏کننده به عبادت و طاعت خداوندست. (زندگانى حضرت زهرا علیها السلام(روحانى)، ص: 928 )

دهم *از امام ششم (ع): مؤمنون کفو و همسر یک دیگرند، و همسر کفو و همشأن آن است که با عفت باشد. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 389)

 

پیشنهاد چهارم : مواظب باشید سراغ این دسته از زن ها نروید

یکسری از زن ها هستند که نه تنها برای آدم آرامش نمی آوردند بلکه موجب عاقبت به شری انسان می شوند لذا باید مراقب بود که سراغ این دسته از دخترها و زنها برای ازدواج نرفت .

 

اول * زنانی که حجاب و عفاف را رعایت نمی کنند

 از امیر مؤمنان (ع): در آخر الزمان و نزدیک قیامت که بدترین زمانهاست زنانى پیدا شوند، خیابان گرد، عریان، از دین بیگانه، دنبال فتنه‏ها و هوسباز و پیرو شهوت‏ها و شتابان به لذتها، حلال داننده گناهان و به دوزخ ابدى گرفتار.( مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 384)

 

دوم* زنانی که قانع نیستند

پیغمبر (ص)فرمود: هر زنى که شوهر را در نفقه به آنچه قدرت ندارد وادارد، خداوند هیچ عمل او را نپذیرد، مگر آنکه توبه کند، و از این روش بازگردد، و از شوهر بقدر قدرت او بخواهد. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 385 )

 

سوم* و نیز پیغمبر صل الله علیه و آله فرموند: مى‏خواهید بدترین زنان را معرفى کنم؟ گفتند: آرى. فرمود:

آن کس که در خانواده‏اش ذلیل و نسبت بشوهر عزیز (در دانه)؛ نازا، کینه‏توز، ناپرهیزکار از بدى، در غیبت شوهر خودنما و خود آرا و عریان خوددار از او، نه سخن او را بشنود و نه فرمانش را ببرد، وقتى شوهر با او خلوت کند، چون شتر چموشى سرکشى نماید، نه عذرى از وى پذیرد و نه از لغزش او درگذرد. (مکارم الأخلاق-ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص: 386 )

 

* نکته مهم پایانی : از کجا بفهمیم دختریکه می خواهیم انتخاب کنیم دارای چنین ویژگی هایی است ؟ ویژگیهای زن را باید در گفتارها ( مثلا درخواستهایی که در جلسه خواستگاری می کند ) و رفتارها و منش زندگی و تحقیقاتی که از دوستان و فامیل و آشنایان می شود قبل از ازدواج بدست آورد.

 

«از پیشنهادهای دیگه ای که در این وبلاگ اومده دیدن کنید شاید بدردتون بخوره»

 

« پیشاپیش از اظهارنظر شما تشکر می کنم چون در بهتر شدن وبلاگ کمکم می کنه »

/ 17 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سید سروش عالمی

متشکرم نظریات نیکی ارایه نموده اید

یوسف

جالبه من از این حدیث ها زیاد خوندم ولی اینجا حس می کنم تاثیر بیشتری روم گذاشت ... دستت درد نکنه

سلما

واقعا شما فکر کردین که راهنمایی شما به نازنین میتونه کارساز باشه!!!!!!!!الان زمونه برعکس شده!!!!!!کسی به حجاب توجه نمیکنه و به ظاهر میگن حجاب مهمه ولی همه بدنبال همون زیبایی هستند !!!!!!واقعا متاسفم برای همه اونایی که به زیبایی ظاهر فقط نگاه میکنن،اصلا معلوم نیست که دنبال چی هستند؟؟؟؟؟ امیدوارم که به نتیجه کارشون هم برسند!دیگه نمیدونم چی بگم...

احمد

سلام اخوی خسته نباشی بنده قصد دارم برم خواستگاری ولی دقیقا نمیدونم چه سوالاتی رو باید بپرسم لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید.[سوال]

حسام

باسلام وخسته نباشید خدمت آقا سید گل. بنده موردی رو سراغ دارم که ازلحاظ خانواده شناخته شده است و مورد قبول. حتی اهل دینداری هم هست. ولی مشکلی که داره حجابش انگشت نماست. لطفا راهنماىیم کنید چطور باهاش صحبت کنم که بهش بر نخوره . باتشکر

منصور 23 ساله،اهل دان ِش

سید جون عجب جونوری هستیآآآآآ:دی جدی خیلی ازت خوشم اومد. من تقریبا همه مطالبه وبلاگتا خوندم البته بعضیاشا باید با دقت بیشتر و در یک زمان مناسبتری بخونم، حالا گفتم یه تشکر حسابییییییییییییییییییییییی ازت بکنم. [لبخند][گل] خدا هرچی می خوای بهت بده:))) حقیقتا بیشتر بلاهایی که سر ما جوونا میاد به خاطره اینه که راهها درست بلد نیستیم و یا اطلاع کافی و قانع کننده ای نداریم. من خودم از اون دسته از آدمام تا کسی از هر لحاظ معنوی و منطقی و روحی قانعم نکنه همش میلغزم ولی از اونطرف اگه به درست بودن کاری ایمان بیارم با تموم وجودم برای رسیدن بهش تلاش میکنم.[نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند]

عروس اشک های شبانه

دختری 26 ساله با ظاهری معمولی -شاغل -با مدرک کارشناسی ارشد و همیشه با حجاب چادر هستم. در بین خانواده و اقوام و دوستان خانوادگی ما پسر مجرد -مومن و با تحصیلات حداقل لیسانس وجود نداره. اکثرا یا دیپلم هستن یا با چادر من مشکل دارن. دو سه تا خواستگار غریب داشتم که مادر پسر درخواست کرده تنهایی بیاد منو ببینه . من از این موضوع خیلی ناراحت میشم که بدون پسر اول میان منو ببینن.انگار میان عروسک بخرن. پس خود پسر چی؟ چرا من حق ندارم پسر رو ببینم؟از طرفی دو سه تا خواستگار خوب تو دانشگاه و در بین همکلاسی هام داشتم که خودشون مستقیم از من خواستگاری کردن ولی خانواده مذهبی من با چنین خواستگاری هایی مخالفت می کنن. گناه من چیه که نمی خوام سنتی ازدواج کنم. دلم می خواد از همسر آینده م یه شناخت قبلی داشته باشم.ولی خانواده من انتظار دارن با یه بار صحبت کردن با پسری که به طور سنتی خواستگاری کرده جواب مثبت یا منفی بدم. این موضوع خیلی منو اذیت می کنه.هر شب کار من شده گریه.همیشه سر نماز شکایت پدر مادرم رو به خدا می کنم. در بین دخترهای فامیل سن من از همه بیشتره و خانواده من جز سنگ انداختن کاری نمی کنن. لطفا شما کمکم کنید بگید گناه من چی

عروس اشک های شبانه

از همه دوستان و از نویسنده وبلاگ می خوام که منو راهنمایی کنید و دعام کنید. بی صبرانه منتظر جواب ها و راه حل هاتون تو همین وبلاگ هستم

وحید

خیلی ممنون .عالی بود فکر کنم بتونم همسرم را با توجه به احادیث انتخاب کنم

omid

عالی بود بازهم بیشتر درمورد انتخاب همسر توضیح بدید