پیشنهاد برای علاقه مندان به نماز شب

بسم الله الرحمن الرحیم

شاید شما با سرچ کردن در اینترنت در خصوص کلماتی همچون س ک س ، عکس خفن ، کلیپ موبایل ، جق زدن ، کلیپ آنلاین و ... وارد این وبلاگ شده باشید اما بهتره بدونید بحثی که می خوام تو این صفحه براتون بگم خیلی مهمتر از این حرفهاست چراکه یکی از رموز موفقیت بسیاری از مردان بزرگ محسوب می شه و هر کسی که بخواد طعم خوشبختی دنیا و آخرت رو بچشه می تونه از این طریق وارد بشه

خیلی گیجتون نکنم اون بحثی که در اینجا براتون نوشتم در خصوص نماز شب هست همون چیزی که حافظ (ره) دربارش گفته :

هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ -از یُمن دعای شب و ورد سحری بود

اما علت اینکه این بحث رو انتخاب کردم دیدم بر خلاف تصور خیلی ها که فکر می کنند تمام اونهایی که وارد اینترنت می شن فقط به دنبال عکس دخترهای باحال و یا عکس هنر پیشه های زن یا مد لباس و آرایش می گردد یکسری از دختر و پسرهای با جنبه و بچه مثبت هم هستند که از اینترنت دارند به عنوان یک ابزار مفید استفاده می کنند لذا تصمیم گرفتم در خصوص نماز شب و اینکه با چه روشهایی می تونیم نماز شب خون بشیم و از فضیلت های بیشمار اون بهره ببریم پیشنهادهایی رو بنویسم

اما قبل از ارائه پیشنهادها دو مقدمه رو خدمت شما عرض می کنم :

اول : در خصوص فضیلت نماز شب روایات بسیار زیادی از معصومین علیهم السلام برای ما نقل شده که در اینجا فقط به فهرستی از این فضائل اشاره می کنم :

- از شرافتمندان امت اسلام محسوب مى شوند

- از بین برنده گناهان روز است

- باعث زیبایى چهره مى شود ( دیگه لازم نیس‏ت کلى پول براى جراحى زیبایى بدید) -   موجب خشنودى پروردگار و محبت فرشتگان می شود

-  روش پیامبران و نور معرفت خدا و ریشه ایمان

-  باعث سلامتی و راحتی تن و بدن است

-  موجب ناخشنودى شیطان است

- سلاح علیه دشمنان است

- عامل به استجابت دعاست

- موجب قبولى اعمال

- موجب برکت روزى است

- شفیع میان صاحبش و فرشته مرگ است

- چراغ قبر و بستر زیر دو پهلو در قبر

- پاسخ منکر و نکیر (دو فرشته بازپرس الهى) و مونس و زایر مرده در قبر تا روز قیامت است

- و در روز قیامت نماز شب، سایه اى بالاى سر

- پرده اى میان او و آتش قیامت است

- حجتى براى مؤمن در پیشگاه خداى متعال

- سنگینى میزان اعمال است

- وسیله عبور از پل صراط و کلید در بهشت است (به کتاب شمع سحر، سید احمد فهرى، انتشارات دارالکتاب، مراجعه کنید).

 

دوم :  عوامل سلب توفیق از نماز شب به دو گروه عمده دسته بندی می شود

الف : عوامل مادی

برخی از این عوامل شامل موارد ذیل می باشد 

1-        فقدان برنامه ریزی و نظم در زندگی

از مهمترین عوامل مادی که مانع از توفیق درک نماز شب می گردد فقدان برنامه ریزی و نظم در زندگی می باشد که در اینجا به سه نمونه از این بی برنامگی ها اشاره می کنم

نمونه اول : نداشتن برنامه منظم برای خواب : مثل کسیکه شبها را به شب نشینى و بیهودگى به نیمه مى‏رسانند و تا ساعات پایانی شب خود را با رایانه و اینترنت و چت و ... مشغول می کند ؛ چنین فردی نباید توقع داشته باشد که بتواند نماز شب بخواند (اگر نگوئیم که چنین کسی حتی نمی تواند برای نماز صبح بیدار شود ).

نمونه دوم : ایجاد مشغله های ، فراتر از توانایی های فردی که نتیجه ای به جز ایجاد خستگی مفرط ندارد : مثل دانشجویی که بدون دلیل منطقی ، واحد های درسی زیادی را انتخاب کرده و خود را دچار سختی زیادی نموده است . در نتیجه به دلیل خستگی مفرط شب ها تا به صبح مانند افراد بی هوش به خواب می رود .

نمونه سوم : پراکندگی در کارها : این امر موجب بی حوصلگی ، هم در امور مادی و هم معنوی می گردد مانند دانشجویی که واحد های درسی خود را به گونه ای انتخاب نموده که در هفته چند روز آن به بطالت گذرانده می شود  .

2-        پرخوری در شب

این مساله از علت های خواب طولانی و سنگین می باشد. حضرت عیسی (علی نبینا و آله و علیه السلام ) خطاب به بنی اسرائیل فرمود: ای بنی اسرائیل ! خوردن خود را زیاد نکنید, زیرا هر کس بر خوردن خود بیفزاید, بر خوابیدن خود هم می افزاید و هر کس که بر خواب خود بیفزاید, از نماز کم می گذارد (و در نتیجه) در زمره غافلان نوشته می شود«, (همان , ج 1, ص 117, ر 590).

3-          تنبلی افراد

از دیگر عواملی که موجب سلب توفیق از نماز شب می شود کسالت و تنبلی می باشد .

به همین دلیل این مساله نیز در ادعیه ما مورد توجه قرار گرفته و در دعاى ابوحمزه ثمالی در سحرهای ماه مبارک رمضان مى‏خوانیم: «اللهم انى اعوذ بک من الکسل و الفشل و الجبن و النعاس...» یعنی خداوندا پناه می برم به تو از کسالت و تنبلى و ترس و خواب آلودگى ...

4-        غرق شدن در مسائل مادی و دنیایی

متاسفانه برخی از افراد بدلیل ضعف ایمان تمام همت خود را در همین زندگی دنیایی خلاصه نموده اند و تمامی نیازها و احتیاجات خود را در مسائل دنیوی می بینند ، به همین دلیل تمامی افکار و انرژی خود را در این مساله صرف نموده و تنها به دنبال لذت های دنیایی می باشند و از درک لذت های معنوی خود را محروم می کنند .

در روایات نقل شده که حضرت عیسی (علی نبینا و آله علیه السلام ) نقش دنیا زدگی را در بی حوصلگی افراد نسبت به عبادات اینچنین ترسیم کرده که : همچنان که بیمار بر غذاى لذیذ نگاه می کند  و بدلیل شدت درد لذّت آن را نمى‏چشد، همچنان فرد دنیادار نیز همراه با عشق به مال نه لذّتى از عبادت مى‏برد و نه شیرینى و حلاوتش را مى‏چشد، (تحف العقول-ترجمه جعفرى ص  483 )

5-        خوردن غذاهای نامناسب در شب

برخی از غذاها بگونه ای می باشند که اعصاب و بدن را سست می کند . لذا اگر شب ها از ماست , دوغ , کشک و مانند آن استفاده شود خواب بر انسان چیره می شود ؛ همچنین خوردن غذاهای چرب و سنگین موجب سنگینی خواب می گردد .

 

ب : عوامل معنوی

1-        گناه

این عامل از عواملی است که نقش بسیار مهمی در سلب توفیق از نماز شب دارد ؛ لذا باید نسبت به این مساله بسیار حساس بود تا بواسطه گناه درک لذت نماز شب را از دست نداد .

شخصى به خدمت امام المتّقین امیر المؤمنین علیه السّلام آمد و گفت که:

مدتى شده است که از نماز شب خواندن محروم شده‏ام، حضرت فرمودند: تو مردى هستى که گناهانت ترا به بند کشیده و مانع از نماز شب شده است» کنایه از آنکه گناه کردن در روز باعث محرومى از نماز شب است.( منهاج النجاح فی ترجمة مفتاح الفلاح  ص : 355)

بعضی از گناهان که معمولا دامنگیر جوانان امروزی ما می باشد از قرار ذیل است .

-          دیدن صحنه های و تصاویر غیر اخلاقی از طریق اینترنت ، ماهواره ، تلفن همراه و ...

-          چشم چرانی

-          برقراری روابط نامشروع با جنس مخالف

-          استفاده از غذاهایی که حلال نیستند.

-          استفاده از غذاهایی که پاک نیستند.

-          دروغ گفتن

امام صادق علیه السّلام فرموده اند :

مردى دروغ مى‏گوید به اندازه‏اى که از نماز شب محروم مى‏گردد، و هر گاه از نماز شب محروم شد از روزى هم محروم مى‏شود.  (ایمان و کفر-ترجمه الإیمان و الکفر بحار الانوار    ج‏2  ص  468 )

-          استهزاء و تحقیر مؤمنان است (نقطه‏هاى‏آغازدراخلاق‏عملى ص : 289)

 

2-        ضعف اراده : نماز شب اراده و عزم می خواهد. خواستن تنها کافی نیست , باید با تصمیم جدی خوابید. ضعف اراده از مهم ترین عوامل محروم ماندن از نماز شب و سحرخیزی می باشد. باید با این ضعف و سستی اراده مبارزه کرد. امام علی (ع )می فرمایند: »ضادوا التوانی بالعزم ; به وسیله عزم , با سستی مبارزه کنید«, ( تصنیف غرر الحکم و درر الکلم، ص: 476).

 

* با توجه به اونچه که گفته شد برای اهل نماز شب شدن نسبت به چند محور پیشنهادهایی را خدمت شما ارائه می نمائیم :

محور اول : پیشنهادهایی راجع به فعالیت های روزانه خود

1-                   برای طول روز خود برنامه ای منسجم تنظیم نمائید بگونه ایکه خسته نشوید

امام صادق علیه السّلام توصیه نموده اند که افراد ساعات روز خود را به سه قسمت تقسیم نمایند :

یک قسمت برای اعمال عبادی ؛ قسمتی دیگر برای همنشینی با برادراین ایمانی و دوستان و قسمت سوم نیز جهت تفریحات سالم و بدور از گناه (  الحدیت-روایات تربیتى، ج‏2، ص: 134)

2-                   سعی کنید فعالیتهایی که در شب انجام می دهید را ، به بعد از نماز صبح که بازدهی بیشتری نیز دارد منتقل نمائید .

3-                   از سیستم مراقبه ، مشارطه ، محاسبه استفاده کنید، یعنی در طول روز مراقب اعمال خویش باشید (چه در زمان حضور در کلاس و کتابخانه و خوابگاه و ... ) و شب هنگام محاسبه کنید تا ببینید تقوی را رعایت نموده اید و در طول روز آیا  گناهی مرتکب شده اید و در صورتی که تقوی را رعایت ننموده اید با خود شرطی را بگذارید تا دیگر مرتکب آن گناه نشوید .

4-                    تماشاى فیلم ها و صحنه هاى مبتذل و آلوده به گناه و همین طور رفتن به محیط هاى نامناسب را ترک نمائید 

5-                   از گفتگو با جنس مخالف، نگاه کردن به آنها، خندیدن در منظر نامحرم جدا خودداری کنید.

6-                   در صورت گناه کردن سریع توبه نمائید

7-                   به نماز اول وقت اهتمام بیشتری بورزید و در جلسات مذهبی بیشتر شرکت کنید.

8-                    از آنجا که ممکن است ارتکاب برخی از گناهان به دلیل عدم اطلاع از آنها باشد ، لذا جهت فراگیری واجبات و محرمات دینی مطالعه بیشتری نموده و به کتابهای ذیل مراجعه فرمائید :

- مطالعه رساله عملیه مرجع تقلید خود

/ 21 نظر / 73 بازدید
نمایش نظرات قبلی
z

سلام نیمه شب شرعی یعنی "منظورتون ساعت چند میشه نیمه شب شرعی؟؟/[ابرو]

نفیسه

سلام، با تشکر از وبلاگ خوبتون من خیلی دوست دارم نماز شب بخونم اما تنبلی می کنم. از طرف دیگه خیلی وقت نیست مرتب نماز می خونم و قبل از اون مرتب نماز نمی خوندم، به خاطر همین کلی نماز قضا دارم، سوالی که داشتم اینه که به نظرتون بهتر نیست به جای نماز مستحبی نمازهای قضامو بخوانم؟

رضا19

سلام سید اگه طرف شک داشته باشه احتلامه یا نه ,حکمش چیه؟؟ نمازش رو بخونه یا غسل رو انجام بده؟ [خداحافظ]

فرشته

سلام من خانومي 29 ساله و شاغل هستم و درس هم مي خوانم مطلب مفيد شما در باره نماز شب را خواندم و چون خيلي دوست قبل از بارداري به نماز شب عادت كنم مشكلي دارم كه اگر ممكن است راهنمايي ام كنيد 1. از تاريكي شب وحشت دارم 2. به دليل دور بودن محل كارم با منزل صبحا 5.30 بيدارم و اينكه مثلا از چهار صبح بيدار شوم براي خيلي مشكل است لطفا راهنماييم كنيد

محمد

سلام خسته نباشيد وبلاگتون زيباست و مطالب جالب مي خواستم ازتون اجازه بگيرم مطالبتون رو تو بخش مذهبي سايتم با نام و ادرس خودتون بزارم اين ادرس سايت هست www.jolan.ir خوشحال مي شم در خدمتتون باشم

رضا چ

خیلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی ممنون

مجید

اجرکم الی اله عالی بود تقدیر و تشکر فراوان التماس دعا

الهام

سلام خدمت شما نکات خیلی خوبی بود.من در جایی خوندم آیت اله طباطبایی فرمودند:اگردنیا می خواهیدنمازشب بخوانید،اگرآخرت می خواهید نماز شب بخوانید.فقط تذکر یک نکته راضروری می دانم واینکه نه تنها نمازشب بلکه تمام عبادات باید به هدف رضای خداانجام گیرد تااثرات خود را داشته باشد.نه اینکه برای رسیدن به دنیای خوب وپاداش اخروی بخواهیم عبادتی انجام دهیم پس مواظب باشیم عبادات خود را با نیت اشتباه (مثل :باعث زیبایى چهره مى شود ( دیگه لازم نیس‏ت کلى پول براى جراحى زیبایى بدید)،باعث سلامتی و راحتی تن و بدن است و...) انجام ندهیم .التماس دعا

جواد

واقعا جامع و دقیق نوشتین ممنون[گل]

بانو

باسلام یک دنیاسپاسگزارم انشاالله عاقبت بخیربشیدبه نکات دقیقی اشاره کردیددعاگویتان خواهم بود