یازده پیشنهاد برای کسانی که زیاد محتلم می شن

بسم الله الرحمن الرحیم

دوران بلوغ یه دوران پرفراز و نشیبی هست که در اون افراد با خیلی از مسائل جدید مواجه می شن که اگر نتونن با این مسائل به خوبی کنار بیان براشون درد سر ساز می شه .
یکی از این مسائل جنب شدن به هنگام خواب هست که به اون در اصطلاح « احتلام » می گن و معمولا هم وقتی اتفاق می افته که فرد یه خواب شهوانی می بینه.
نکته مهم در این مساله این هست که برخی از نوجون ها تصور می کنن این عمل غیر ارادی یک نوع خودارضایی هست و بعضی از اون ها احساس گناه می کنن و حال اونکه این مساله یه عکس العمل طبیعی از بدن انسان هست که به نوعی تولیدات زیادی خودش رو بیرون می ده و حتی هفته‏اى چند بار براى بعضى از افراد طبیعى است گذشته از اینکه شرعا هم هیچ مشکلی نداره.
اما زمانی این مساله درد سر ساز می شه که این مساله زیاد اتفاق بیفته مخصوصا اینکه آدم باید برای جنابت و خوندن نمازش غسل کنه و از اونجایی که برخی از نوجون ها خجالت می کشن مخصوصا اگه در جایی مهمان باشن یا در مسافرت این مساله براشون مشکل ساز می شه لذا بنده تصمیم گرفتم برای کاهش احتلام یازده پیشنهاد خدمت نوجوون ها ارائه بدم: 

اول: سعى کند شام را اول شب بخورد و با شکم خالى و سبک بخوابد.

 
دوم: در شب و هنگام خواب از خوردن مایعات و غذاهاى سرد پرهیز نماید.

 


سوم: با آب سرد خود را بشوید. در صورتى که براى سلامتى تان ضرر نداشته باشد و موجب سرماخوردگى نشود.

 


چهارم: از خوابیدن بر روى شکم پرهیز کند.

 


پنجم: از رفتن به محل‏هایى که موجب تحریک شهوت مى‏گردد خوددارى نماید.

 


ششم: با ورزش سعى کنید اعصاب و اراده خود را تقویت کند.

 


هفتم: با توجه به خدا، نماز خصوصاً نماز شب، دعا و تلاوت قرآن، دل و افکار خود را از وسوسه‏هاى شیطان پاک کند.

 


هشتم: غذاهاى تحریک کننده (مانند شیرینى‏جات، پیاز و) کمتر مصرف کنید.

 


نهم: برای جلوگیری از احتلام دعایی که در مفاتیح الجنان آمده رو قبل از خواب بخون
اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ الِاحْتِلَامِ وَ مِنْ سُوءِ الْأَحْلَامِ وَ أَنْ یَلْعَبَ بِیَ الشَّیْطَانُ فِی الْیَقَظَةِ وَ الْمَنَامِ.(الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏2، ص: 536)


دهم: بعضی ها فکر می کنن چون دیدن زن های لختی و یا حتی بعضی از صحنه های س ک س ی تو فیلم های ماهواره ای و غیر ماهواره ای براشون عادی شده دیگه براشون مشکلی به وجود نمی یاد و حال اونکه این صحنه ها در ضمیر ناخودآگاه انسان تاثیر خودش رو می ذاره و حداقلش اینه که تو خواب باعث تحریک می شه لذا از دیدن فیلم‏ها و تصاویر محرک به خصوص درشب خودداری کنید.


یازدهم: در خصوص خجالت از غسل هم پیشنهاد می کنم که از همین نوجونی یاد بگیرید در مسائل دینی تون رودرباسی نکنید و خجالت رو کنار بذارید و این خودش تمرینی می شه برای بعد ها مثلا اگه رفتید جایی که بی نماز بودن دیگه به خاطر خجالت این واجب الهی رو کنار نمی ذارید گذشته از اینکه اگر به میهمانى یا اردو رفتید مى توانید حتى در دستشویى و با آب کم غسل کنید به طورى که بر سر و گردن و طرف راست و چپ بدن آب جارى شود و به همه جاى بدن آب برسید (البته همانطور که چگونگى انجام غسل در رساله هاى علمیه آمده است) علاوه بر اینکه اگر صبر کنید تا وقت تنگ شود و فرصت غسل نباشد مى توانید با گرد و خاک زیر فرش و یا روى سنگ و آجر تیمم کنید و نماز را بخوانید و بعد در طول روز هرگاه فرصت شد غسل را انجام دهید.


 

/ 4 نظر / 187 بازدید
محمد رضا

به نام خدا با عرض سلام وتشکر از زحماتتون درباره شستن خود با آب سرد فکر می کنم باید بیشتر دقت بشه چون برای بعضیها ضرر داره لذا شاید بهتر باشه اگر می خوان همچین کاری رو انجام بدن قبلش با یک کاربلد مشورت کنن

يا علي

منبع مطلب و پيشنهادات شما کجاست و با چه مجوز شرعي و اخلاقي اي پيشنهاد بقاء بر جنابت رو ميديد؟

يا علي

کدوم متخصص روانشناسي و ديني به شما گفنه در ترک استمنا اينطوري مطلب بنويسيد وضعيته داريم؟ هر کي برا خودش بلند شده يه وبلاگ نوشته فکر کرده علامه دهره شما سر تک تک جملاتت بايد آگاه باشي قبل از انتشار مطالبت به يه روانشناس ديني ارايه کنيد که جلوي خطا هاتونو بگيره الکي الکي مطلب نوشتين... جاي تشکر هم داريد ولي نکات منفيش بيشتره تا مثبت

جواد

بسیار سپازگذارم