چهار پیشنهاد به کسانیکه به شنیدن موسیقی عادت کردند

بسم الله الرحمن الرحیم

همینطور که می دونید امروزه شنیدن موسیقی برای بعضی ها از نماز هم واجب تر شده ، به طوری که قبل از خواب و بعد از خواب و تو ماشین و سر کار به هر نحوی که شده موسیقی گوش می دن .

بعضی ها با باندهای نصب شده روی ماشین شون با موسیقی حال می کنن ، بعضی ها هم وقتی کار می کنند موبایلشون رو روشن می کنن و موسیقی گوش می دن . بعضی ها هم که هندسفری رو مثل گوشواره آویزون گوششون کردن و باهاش هم کلاس می ذارن و هم حال می کنند.

از اونجایی که یکی از دوستای خوبم که اسمش «امید» هست ازم خواسته بود در این باره مطلبی بنویسم. منم دست به کار شدم تا چند پیشنهاد رو به علاقه مندان موسیقی تقدیم کنم امیدوارم که مفید باشه.

اول : حد و مرز بین موسیقی حلال و حرام رو بشناسید.

البته در خصوص تشخیص مرز بین موسیقی حلال و حرام باید بگم که به طور کلی از نظر شرعی موسیقی ها به سه دسته تقسیم می شن

1- موسیقی هایی که چه از لحاظ آهنگ و چه از لحاظ محتوای متن ، متناسب با مجالس لهو ( مثل مجلس پارتی ) و رقص ، طرب انگیز و تحریک کننده شهوت نیستند که در این صورت شنیدن آن از لحاظ شرعی حلال است مثل مارش های نظامی و سرود ملی و ... .

2-  موسیقی هایی که از لحاظ آهنگ و یا از لحاظ محتوای شعر طرب انگیز و متناسب با مجالس لهو و رقص و تحریک کننده شهوت باشد . در اینصورت فرقی نمی کنه که موسیقی شاد باشه یا غمگین ، سنتی باشه یا غربی و اگر از لحاظ آهنگ هم تحریک کننده باشه باز فرقی نمی کنه که محتوای اون شعر عرفانی باشه یا قرآن و یا هر چیز دیگه و همینطور فرقی نمی کنه که از صدا و سیما پخش بشه و یا اینکه مجوز ارشاد داشته باشه یا نداشته باشه . که این نوع موسیقی از لحاظ شرعی حرام است

3- مواردی هم وجود دارد که مشکوک می زنه یعنی نمی دانیم آیا از قسم اول است که حلال باشه یا از قسم دوم است که حرامه در این صورت بعضی از علما می گویند که انسان به حالات درونی خودش نگاه می کند؛ اگر این نوع موسیقی برای او تحریک کننده بود برای او شنیدنش حرام است و اگر تحریک کننده نبود برای او شنیدنش حلال است.

بعضی دیگه از علما هم می گن در این صورت به عرف جامعه نگاه می شود که اگر عرف جامعه این نوع موسیقی رو متناسب با مجالس لهو و تحریک کننده نمی دونستند حلال است و الا شنیدنش حرام می شود .  

 

دوم : مراقب عواقب وخیم شنیدن موسیقی باشید

با وجود اینکه سعی زیادی می شه تا توجیحات مناسبی برای گوش دادن موسیقی دست و پا بشه ولی نمی شه به این راحتی از بعضی عواقب مادی و معنوی که از سوی پزشکان و روایات دینی نسبت به شنیدن موسیقی هشدار داده شده چشم پوشی کرد.

به عنوان نمونه از اونجایی که معمولا اهل حال با صدای بلند موسیقی گوش می کنند و یا از هندسفری استفاده می کنن اولین آسیب و جدی ترین آسیبی که پزشکان در این زمینه هشدار می دن آسیب هایی هست که به پرده گوش می رسه .

علاوه بر این در روایات ما نسبت به شنیدن و عادت کردن موسیقی عواقب خطرناکی ذکر شده که من تنها به دو مورد اون اشاره می کنم.

1- از بین رفتن غیرت

«ان شیطانا یقال له القفندر اذا ضرب فی منزل الرجل اربعین صباحا بالبرط و دخل الرجال وضع ذلک الشیطان کل عضو منه علی مثله من صاحب البیت ثم نفخ فیه نفخة فلا یغار بعدها حتی توتی نساؤه فلایغار»( کتاب تجارت وسائل باب 100 ج 12 حدیث 1 ص 232 )  (کناهان کبیره شهید دستغیب ج1 ص 260 باب اشتغال بملاهی ) « کسی که چهل روز در خانه اش بربط نوازند و مردمان بر او وارد شوند شیطان اعصای خود را به تمام اعضای بدنش مس می نماید ، پس غیرت از آن مرد بر طرف می شود تا به حدی که با زنان ( خانواده اش) اگر فعل قبیحی کنند بدش نمی آید .

2- عدم استجابت دعا و نزول بلای ناگهانی

به همین جهت امام صادق(ع) فرمود: «بَیْتُ الْغِنَاءِ لَا تُؤْمَنُ فِیهِ الْفَجِیعَةُ وَ لَا تُجَابُ فِیهِ الدَّعْوَةُ وَ لَا یَدْخُلُهُ الْمَلَکُ»؛ خانه ای که در آن غنا باشد از بلای ناگهانی در امان نیست و در آن خانه دعا مستجاب نمی شود و ملائکه بر آن خانه وارد نمی شوند.»( الکافی     6     433    باب الغناء .....  ص : 431)

 سوم : شنیدن موسیقی شما با مردم آزاری همراه نباشه

ما همه می دونیم که چه شرعا و چه عقلا و چه عرفا مردم آزاری از انسانیت به دور هست . اما متاسفانه بعضی ها به خاطر ندونم کاریشون فقط به دنبال خواسته های خودشون هستن بدون اینکه دیگران رو لحاظ کنن لذا می بینیم شب و نصف شب صدای موسیقی رو زیاد می کنند و یا در سکوت شب با صدای بلند موسیقی ماشینشون وارد کوچه می شن بدون اینکه فکر کنن شاید بچه در خواب شیرین باشه و یا کسی که برای کسب نون حلال مجبور کله سحر سر کار بره و مریضی که ممکنه موقعیتی براش پیش آمده تا مقداری استراحت کنه و این افراد با این کارشون اون ها رو بی خواب کنن

من به چنین افرادی که بیشتر هم جوون ها دو نکته رو یادآوری می کنم

1-  بترسید از اینکه کسی از این کار شما دلش بشکنه و ناراحت بشه و شما رو نفرین بکنه که من دیگه بعید می دونم چنین کسی روی خوشی رو در زندگیش ببینه

2-  به این موضوع فکر کنید که اگه همه مثل شما فکر کنن و هر کسی به اقتضای سلیقه خودش بخواد موسیقی گوش کنه اون هم در هر زمانی که دلش می خواد . آیا به نظر شما در این صورت سنگ رو سنگ بند می شه چرا که یه نفر با ذائقه مذهبی خودش در وقت نماز شب بلند بشه و با صدای بلند نوحه و سینه زنی بذاره . یکی هم مثل شما باشه و هوس بکنه سر ظهر این کار رو بکنه و .... ببینید دیگه چی می شه

 چهارم : به دنبال جایگزین بهتری باشید

به بچه مذهبی ها توصیه می کنم با توجه به عواقب سوئی که در روایات برای موسیقی ذکر شده بهتره برای سرگرمی خودشون به دنبال جایگزین مناسب تری باشن .

 

/ 10 نظر / 25 بازدید
omid..//

سیدخیلی زحمت کشیدی ممنونم ...الان لازمه که ببوسمت[ماچ] نتیجه گرفتم که موسیقی من که لهو و لعب نیست اگه یکمم رو بقیه ی چیزا مثل مردم آزاریو ... تمرکز کنم موسیقیم مشکلی نداره قربوست خیلی کمکم کردی[پلک]

alireza

سلام من وبلاگتو خیلی دوست دارم مطالب خیلی قشنگی دارید واقعا ممنون

فاطمه

خیلی دلم می خواد بدونم تا کی تو و امثال تو به گفتن این چرندیات ادامه خواهید داد.

مهدی

فقط میتونم بهت بگم متاسفم برات.من خودم موسیقی کار میکنم.بنظر من پاک ترین و با احساسترین ومهربون ترینو خوشقلب ترینو عاطفیترین ادمارو توجامعه خودمون حداقل بدون شک توی هنرمنداو هنرمندای واقعی موسیقی دیدم.یعنی کسایی که تو موسیقی حرفی واسه گفتن داره.هنر با ذات و احساس وعواطف انسان ارتباط مستقیم داره وکسی که فاقد این ویزگیها باشه هیچوقت یه هنرمند موفق از اب درنمیاد.لا اقل از بعضی ادمای افراطی وتند رویی مثل تو ک حتی برای رفتن ب بهشت خون انسانهای بیگناه روهم میریزن مثل مسلمونای افراطی وهابی بهترن.ویاسیاستمدارای طالب جواه ومقام ک ب اسم اسلام وارد عرصه میشن وبزرگترین خیانتارو ب اسلام ومردم میکنن بهترن.خجالت بکش.

مهدی

درضمن من اسلام واقعی رو قبول دارم.و مطمعنم ک اسلام ی دین شفاف و روشنیو با کلاسیه.ک حتی تمدن غرب رو بزرگا ریشه اش توی اسلام میدونند.اگه اسلام امروزه مورد اهانت و تمسخرو کاریکاتور بازی قرار میگیره به خاطر وجود ادمای افراطی مثل تو و فرقهای منحرفی که اسلام واقعی رو درک نکردن هست.اسلام با شاد بودن و امروزی بودن وشیک پوش بودنو معطر بودنو باسواد بودنو متمدن بودن نهتنها مخالف نیست بلکه همه اینارو برای انسانها نیاز میدونه.توییی ک جهنمو اینده گوش کردن ب موسیقی میدونی برو تحقیق کن ببین چقد انسانهای محترم وشریفی بودن ک توی موسیقی اسمو رسمی داشتن.حالا ادمای بدی هم اگه تو قشر موسیقی بودن دلیل نمیشه ک موسیقی گوش دادن بد باشه یا کل موسیقی رو زیر سوال برد..همونطور ک علم هم میتونه در خدمت بشر باشه هم درتقابل انسانیت موسیقیم ازین امر جدا نیست.دلیلی نداره ک اگه ی موسیقی عاشقانه باشه اون موسیقی حرووم باشه.یا اگه ی خانم اواز بخوونه دیگه گناه کار باشه.مهم قلب پاک و رئوف انسانهاست ک گاهی بعضی شبه مذهبیایی مثه تو شاید سنگدلترین ادما باشن.

یوسف

به جای کلمه عادت باید بگی اعتیاد به موسیقی واقعا آدم رو از زندگی می اندازه و توهمات کاذب تو ذهن آدم می سازه شاید به همین دلیل باشه که زمانی که از قرص های روان گردان استفاده می کنن موسیقی بهش برای توهم بیشتر کمک می کنه به خاطر حرفای بی ادبانه دیگران دلسرد نشو ، وبلاگت محشره ...

محمد مهدی

واقعا. از. مدیر. سایت که این همه وقت گذاشته. و. اینا. رو. نوشته تشکر. میکنم. اگه. بگم. بهترین. سایتی که. دیدم. اینه. دروغ نگفتم انشالله. همانطور که. جوانان. را از مضرات. این. دام های. خانمان. سوز. اگاه میکنید. انشالله. خداوند. و حضرت رسول. ص. و اهل. بیت. اجر شما را. بدهند. اجرکم. عندالله. خداوند. گناهان. شما. را. ببخشاید. به. کرم معرفت. اقا. امام رضا.ع.

سارا

همه ی مطالبتون عالی و کامله خداروشکر که هستین ممنون

يزدان

سلام اقا سيد..اقا بهتره كه اين مطلب رو يك جاش رو حذف طنيد اونم بي غيرتي !!!!!اخه چه ربطي داره من خودم يادم مياد هميشه موسيقي رپ گوش ميدادم والان خودم روي حجاب خانوادم حساسم و از غيرتم كم نشده و روي اين مسائل حساسم!!موفق باشي[خرخون]

يزدان

در هر حال اقاسيد قصد توهين نداشتم[گل]