هفت پیشنهاد برای کسانیکه بدنبال دوست واقعی هستند

بسم الله الرحمن الرحیم

بطور کلی از منظر اسلام روابط افراد با دیگران به سه نوع عمده قابل تقسیم می باشد :

 

نوع اول : روابط عادی افراد با عموم مردم که در قالب روابط اجتماعی تعریف می شود و لازمه زندگی اجتماعی برقراری چنین روابطی می باشد .

اسلام به برقراری اینگونه روابط سفارش نموده است و دستور به محبت نسبت به تمامی افراد بشر داده ؛ اما به این نکته نیز سفارش شده است این قسم از افراد از دوستان واقعی انسان محسوب نمی شوند .

بنابراین در خصوص نوع رابطه خود در چنین موقعیتهایی علاوه بر وجود حفظ ارتباط با تمامی اقشار مختلف جامعه نباید این ارتباط به دوستی های صمیمی تبدیل شده بگونه ایکه به مسائل خصوصی و شخصی این افراد وارد شویم و یا آن افراد را به حریم خصوصی خود وارد نمائیم .

حضرت علی علیه السلام در این خصوص می فرماید : ... امّا برادرانى که باید با آنها در ظاهر رفت و آمد کنید ... در امور دین و دنیا از آنها بهره‏مند گردید، و ارتباط خود را با آنها قطع نکنید و کارى به باطن آنها نداشته باشید، تا هنگامى که به شما محبت مى‏کنند شما هم با آنها محبت نمائید و با خوش زبانى و چهره باز با آنان‏ برخورد کنید. ( محمد باقر مجلسی ، بحارالانوار ج‏64 ص 193)

 

نوع دوم  : برقراری روابط دوستانه و صمیمی با نااهلان و کسانیکه انحرافات اخلاقی و اعتقادی دارند .

این گروه از افراد که دامنه آن نیز بسیار وسیع می باشد خود دو دسته می باشد

دسته اول : شامل افرادی می شود که برقراری رابطه دوستانه با آنها زمینه ساز انحرافات اعتقادی و اخلاقی در خود انسان می شود .

به همین دلیل در دین اسلام اینگونه روابط را به مصلحت مسلمانان ندانسته و ادامه ارتباط با اینگونه افراد را زمینه ساز انحرافات اعتقادی مطرح نموده است ؛ لذا به صراحت از برقراری روابط دوستانه و نزدیک با چنین اشخاصی از جمله کفار و پیروان ادیان تحریف شده بر حزر داشته که آیات متعددی از قرآن کریم به این مساله پرداخته است . (در این خصوص به تفسیر آیات 27 تا 29 سوره الفرقان ، آیات 28 و 29 و 118 سوره آل عمران ، آیات 138-139 سوره النساء  ، آیات 51 و 57  سوره مائده و آیه 73  سوره انفال مراجعه فرمائید .)

 

دسته دوم : افرادی هستند که برقراری روابط دوستانه و صمیمی با آنها برای انسان هیچ خیری ندارد چه از لحاظ دنیوی و چه از لحاظ اخروی ؛ بلکه به عکس ممکن است انسان در برقراری رابطه با اینگونه افراد با خسارتهای جبران ناپذیر دنیوی و اخروی مواجه گردد .

اسلام اینگونه از روابط را نیز جزو دوستی های واقعی به حساب نیاورده و حتی افراد را از برقراری اینگونه روابط منع کرده است که به برخی از روایات اهل بیت علیهم السلام در این زمینه اشاره می کنیم :

 

1- حضرت علی علیه السلام در بیانی فرموده اند :  از دوستى با فاجر (گناهکار هرزه) بپرهیز، چرا که براى رونق کار خود تو را مى‏فروشد. (جلوه‏هاى‏حکمت، صفحه‏ى343)

 

2-  امام صادق (ع) فرموداند : به کسى که منفعت دینى تو را در نظر نمى‏گیرد نزدیک مشو، و علاقه‏اى به همنشینى با او نشان مده، زیرا هر چیزى بجز خداوند از بین رفتنى و پایانش بس خطرناک است. (آداب معاشرت از دیدگاه معصومان علیهم السلام، ص: 30 )

 

3- امام صادق (علیه السلام) فرموده اند : برادران بر سه گونه‏اند: یکى آنکه از جان خویش براى دیگرى مایه مى‏گذارد؛ دیگرى آنکه در مال خود او را شریک مى‏سازد؛ که این دو در برادرى صادقند. سوّمى کسى است که هر چه نیاز دارد از تو مى‏گیرد و تو را براى خوشى خود مى‏خواهد، به چنین کسى اعتماد مکن.(بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار    ج‏75  ص : 190)

 

نوع سوم : برقراری روابط دوستانه و صمیمی با افراد صالح الهی بر پایه اخلاق و اعتماد متقابل و با انگیزه های خدایی می باشد .

این گروه از افراد کسانی هستند که با دیدنشان انسان به یاد خدا می افتد ، و کلامشان موجب افزایش علم دانش در انسان می گردد ، و عمل و رفتارشان به گونه ای است که افراد را متوجه آخرت می نماید . ( برگرفته از روایتی از پیامبر اسلام در بحار الأنوار  ج‏1  ص : 198 ) اینگونه از دوستان هستند که در قیامت می توانند موجبات شفاعت را فراهم نموده و انسان را از آتش جهنم نجات دهند و یا حتی زمینه انتقال به درجات عالی بهشت را برای انسان فراهم نمایند (  در این خصوص مراجعه کنید به تفسیر آسان، ج‏14، ص: 350 ذیل آیه 101 سوره شعراء همچنین کتاب آیین بندگى و نیایش- لزوم محبت بین برادران ایمانى .....  ص : 305 )

البته یافتن چنین دوستانی در طول زندگی انسان به ندرت برای انسانها پیش می آید لذا حضرت علی علیه السلام که از این گروه تعبیر به (کبریت احمر ) نموده و در شناساندن اینگونه از افراد فرموده اند  : این گروه از افراد بمنزله بال و دست و مال و خاندان برای انسان می باشند ....این گونه برادران بسیار اندک هستند و وجود آنها مانند کبریت احمر نادر مى‏باشد. (محمد باقر مجلسی ، بحارالانوار ج‏64 ص 193)

دین مبین اسلام چنین افرادی را به عنوان کسانیکه لیاقت دوستی واقعی انسان را دارند معرفی کرده و بر مجالست و همنشینی با چنین دوستانی تاکید فراوانی نموده  است .  (الحدیت-روایات تربیتى، ج‏2، ص: 134)

* حال که مراد از دوست حقیقی از منظر اسلام مشخص شد موارد ذیل را جهت تشخیص دوست واقعی به شما پیشنهاد می نمائیم .

 

1- کسی را به عنوان دوست انتخاب کنید که وفادار باشد

از شرایط یک دوست ایده ال وفاداری است. دوست باید به اصول اخلاقی و تعهدات دوستی و عهد و پیمانی که منعقد می سازد پایبند و وفادار باشد.


2- از آنجا که کمال همنشین در افراد اثر می کند لذا افراد مودب را به عنوان دوست خود انتخاب کنید .


3- سراغ کسی بروید که دارای آگاهی و بینش باشد

آگاهی و بینش داشتن از دیگر ویژگی های یک دوست خوب است . آگاهی و بینش چراغ راه و جهت دهنده حرکت است و چه زیباست که دو همراه در مسیر زندگی از پرتو فیض وجود یکدیگر بهرمند شده و پا بپای یکدیگر گام بردارند و در این مسیر خود را از انحرافات مصون و وجودشان را از آفات بیمه سازند و اولین گام در این فعالیت شناخت انحرافات و آفات و راه مقابله با آنها می باشد.


4- کسیکه می خواهید به عنوان دوست انتخاب کنید پایبند به دین باشد .

یعنی دیانت و پایبندی به احکام دین و فرامین الهی. خدا پروائی و پرهیزکار بودن. دوست خوب باید در همه امور، خدا و رضایت خدا را مد نظر داشته باشد.


5- کسی را انتخاب کنید که دور اندیش باشد

دور اندیشی از دیگر ویژگیهای دوست خوب است تا قبل از بروز خلل و انحراف در زندگی و هر گونه حادثه منفی و ناخوشایندی شما را آگاه و مطلع سازد.
 

6- کسی باشد که مانند آینه برای شما باشد

آینه یکدیگر بودن و خیر خواهی نمودن و عیب یکدیگر را دوستانه - نه خصمانه - متذکر شدن شرط دیگری است که موجب پیشرفت روز افزون شما خواهد شد و راه ایراد گرفتن دیگران و برخوردهای تلخ و تهدیدآمیز و... را سد خواهد کرد.


7- یادتان نرود کبوتر با کبوتر باز با باز

و بالاخره یکی دیگر از شرائط دوست خوب همترازی اجتماعی دو دوست و تواضع نمودن و احترام متقابل است.

«از پیشنهادهای دیگه ای که در این وبلاگ اومده دیدن کنید شاید بدردتون بخوره»

« پیشاپیش از اظهارنظر شما تشکر می کنم چون در بهتر شدن وبلاگ کمکم می کنه »

 

 

/ 0 نظر / 15 بازدید