پیشنهاد برای تقویت روحیه صبر

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خیلی ها هستند که خیلی زود رنجور می شند و  صبرشون رو از دست می دند به همین خاطر ممکنه به دنبال راههایی برای کسب روحیه صبر در خودشون باشند در اینجا بیست و هشت پیشنهاد در خصوص کسب این روحیه براتون نوشتم .

اما قبل از ارائه موارد پیشنهادی جهت تقویت روحیه صبر توجه شما را به چند نکته جلب می کنم :

نکته اول : خوبه بدونید از مهم‏ترین زمینه‏هاى درک فیض و عنایت الهى ، صبر و شکیبایى هست. تا جایى که ائمه اطهار(ع) به واسطه صبر عظیمی که داشتند به مقام شامخ ولایت و امامت نایل شدند « وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ أَئِمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنا لَمَّا صَبَرُوا ...» « و از آنان امامان(و پیشوایانى) قرار دادیم که به فرمان ما(مردم را) هدایت مى‏کردند؛ چون شکیبایى نمودند ... » (سجده، آیه‏ى 24)، یعنى ریشه امامت و رهبرى صبره .

 

نکته دوم : صبر هرگز به معنى تحمل بدبختیها و تن دادن ذلت و تسلیم در برابر عوامل شکست نیست بلکه صبر و شکیبایى به معنى پایدارى و استقامت در برابر هر مشکل و هرحادثه است لذا رسول خدا صل الله علیه و آله برای صبر سه شاخه ترسیم نموده و برای هر یک از آنها پاداش مخصوصی ذکر نموده است .

رسول خدا، صلّى اللّه علیه و آله فرموده اند : «صبر سه گونه است: صبر نزد مصیبت است (پایدارى در برابر حوادث ناگوار و عدم خود باختگى و شکست روحى و ترک جزع وفزع)، و صبر بر طاعت است (مقاومت در برابر مشکلاتى که در راه طاعت وجود دارد)، و صبر از معصیت (ایستادگى در برابر انگیزه هاى گناه و شهوات سرکش و طغیانگر) . پس کسى که صبر کند بر مصیبت تا آنکه برگرداند مصیبت و شدت آن را به نیکویى عزاى آن (یعنى با صبر جمیل شدت مصیبت را ردّ کند)، بنویسد خدا براى او سیصد درجه، ما بین هر درجه تا درجه دیگر مثل ما بین آسمان و زمین است . و کسى که صبر نماید بر اطاعت، بنویسد خدا از براى او ششصد درجه، فاصله درجه ای تا درجه دیگر مثل فاصله قعر زمین تا عرش می باشد . و کسى که صبر کند بر معصیت، بنویسد خداوند براى او نهصد درجه، فاصله درجه ای تا درجه دیگر مثل فاصله منتهاى زمین تا منتهاى عرش می باشد . (اصول کافی    ج‏2 ص 91)

 

نکته سوم : خداوند متعال در آیات متعددی از قرآن کریم صابرین را مورد تمجید و ستایش قرار داده و وعده های بسیاری از سوی خداوند متعال و معصومین علیهم السلام برای صابران ذکر شده است . به عنوان نمونه خداوند متعال در قرآن می فرماید : - «انَّما یُوَفَّى الصَّابِرونَ اجْرَهُمْ بِغَیْرِ حِسابٍ» تنها صابران را بدون حساب پاداش کامل مى‏دهند. (سوره زمر، آیه 10).

 

نکته چهارم : متاسفانه برخی صبر را با بی تفاوتی و بی موالاتی اشتباه می گیرند مثلا کسیکه همیشه در وعده هایش دیر می کند به عنوان فرد صبور و با حوصله معرفی می شود و حال آنکه چنین فردی آدمی دارای صفت زشت بی موالاتی و ضایع کننده وقت و حقوق دیگران می باشد .

 

نکته پنجم : صبر دارای آفاتی می باشد که بی توجهی به آنها عدم موفقیت انسان را در کسب این ویژگی اخلاقی نیکو به دنبال خواهد داشت که برخی از این آفات به شرح ذیل می باشد :

1 ـ عجله و شتابزدگی: وقتی بر خلاف خواسته انسان چیزی پیش آید تحمل او تمام شده و قانون این جهان را فراموش می کند و با عجله و شتابزدگی به دنبال فرار از آن می باشد .

2 ـ عصبانیت و خشم: انسان در زمان عصبانیت و خشم ارزش صبر را فراموش می کند .

3 ـ دل تنگی و بی تابی : (انسان با این دو، نیروی صبر و مقاومت خود را از دست می دهد)

4 ـ ناامیدی: (بزرگترین آفت صبر است و برای هر فعالیتی انسان باید بذر امید در دل خود بکارد تا موفق شود). (برگرفته از تحقیق : منیره محمدیان تبار/ مدرسه علمیه نرجس علیهاسلام www.m-narjes.org/maaref/ghoraan )

 

برای تقویت روحیه صبر راههای متعددی وجود دارد که با بهره گیری از آنها انسان می تواند فرد صبوری باشد که در اینجا بیست و هشت مورد از راههای تقویت روحیه صبر را پیشنهاد می نمایم و امیدوارم با بکارگیری آنها کسانیکه بدنبال رسیدن به این امر هستند بتوانند به هدف مقدس خود نائل گردید .

1-      شناخت طبیعت زندگی دنیا:

از مسائلی که می تواند صبر انسان را تقویت نماید شناخت زندگی دنیا می باشد و دانستن اینکه این دنیا فانی است و انسان آفریده شده تا با آزمایش های مختلف الهی وجودش را صیقل داده و مستعدّ زندگی جاودانه نماید. و خداوند انسان را در رنج و سختی آفریده و شادی و سلامت بدون غم و بیماری نیست.همانگونه که خودش فرموده : لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ کَبَدٍ (بلد/ 4) که ما انسان را در رنج آفریدیم(و زندگى او پر از رنجهاست)!

 

2-    خودشناسی:

 اگر انسان همه چیز خود را از خدا بداند دیگر در حوادث و یا جایی که چیزی از او گرفته می شود، گویی اتفاقی نیفتاده و همواره این شعار را الگوی رفتار خویش نماید (ما از خدائیم و به او باز می گردیم)

3- امید قطعی به وعده الهی مبنی بر گشایش سختی ها :

اینکه انسان به این وعده الهی که فرموده: إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً «(آرى) مسلّماً با(هر) سختى آسانى است » (الشرح :  6) به یقین برسد .

 

4-  امید بستن به جبران محرومیّتها:

پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلم فرمود: خداوند دنیا را خانه گرفتارى و بلا، و آخرت را خانه جزا قرار داده، پس بلاى دنیا را، سبب پاداش آخرت و عوض آن معیّن نموده، پس بلاى دنیا عطا و پاداش آخرت را در پى دارد، و دنیا زودگذر است و به سرعت پیموده مى‏شود،6 ـ کمک از ذات حق: از دید قرآن مهمترین پشتوانه صبر یاری خداوند است و بدون کمک او صبر کامل نمی شود. (ارشاد القلوب-ترجمه سلگى    ج‏1 ص 77 )

 

5-   زنده نگه داشتن خاطرة قهرمانان صبر:

اینکه انسان زندگی صابران و نتیجه صبرشان را مطالعه کند و از آنها بخصوص پیامبران الگو بگیرد ، نقش بسیار سازنده ای در تقویت صبر دارد .

 

6-  ایمان به قضا و قدر:

بداند برای سنت الهی تبدیل و تحویلی نیست و آنچه از دست رفته باز نمی گردد پس بی صبری فایده ندارد

 

7- بدانید که هر چه از دوست رسد نیکوست

بدانید که محنت از جانب پروردگار اوست که مهربانترین کس نسبت به افراد است و خیر و صلاح بندگان را می خواهد هرچند عقل از ادراک عواقب امور قاصر است. (برگرفته از تحقیق : منیره محمدیان تبار/ مدرسه علمیه نرجس علیهاسلام www.m-narjes.org/maaref/ghoraan )

 

8-  روحیه عجول بودن براى نتیجه گیرى در کارها را کنار بگذارید

براى نتیجه گیرى در کارها عجول نباشید؛ حتی برای نتیجه گرفتن در تقویت روحیه صبر هم نباید عجله کرد .

 

9-    از حساسیت بیش از حد در هر زمینه بپرهیزید.

 

10- خور را برای دریافت رفتارهاى نابجا و خلاف انتظار آماده سازید

همیشه فضاى ذهنى و روانى خود را براى شنیدن و دریافت رفتارهاى نابجا و خلاف انتظار آماده سازید وبه این معنا که همواره در هر مساله‏اى، ابتدا از دیگران انتظار بدترین برخورد را داشته باشید و خود را براى تحمل آن آماده کنید.

این مساله باعث مى‏شود برخوردهاى بهتر از مورد انتظار در شما ایجاد خشنودى نماید. در حالى که اگر همیشه انتظار برخورد خوب داشته باشید، چه بسا نتیجه عکس خواهید گرفت.

 

11-   در مقابل رفتار ناپسند دیگران عکس العمل های مناسب آماده کنید

قبل از مواجه با برخوردهاى نابجا دیگران پاسخ خود و عکس‏العمل خوب خود را براى مواجه با رفتارهاى خلاف انتظار دیگران در ذهن خویش مرور کنید و با طرح ذهنى آماده شده با رفتارهاى بى‏مورد دیگران برخورد کنید مثلًا با خود بگویید اگر فلان شخص به من ناسزا بگوید به حرف او توجه نمى‏کنم همچنان دوستش دارم چون گناهان من را پاک کرده و این صبر سبب تعالى روحى من مى‏شود و به هر حال با این کلمات و تلقینها همیشه آمادگى ذهنى و روانى خود را براى عملکردهاى خلاف انتظار مردم فراهم سازید.

 

12-  با خود شرط کنید که هیچ گاه و در هیچ شرایطى صبر خود را از دست ندهید .

  وقتی چنین قراری را با خود گذاشتید اگر در مساله ای صبرتان را از دست دادید ، خود را جریمه کنید؛ مثلا تصمیم بگیرید - یا در صورت امکان نذر کنید - فلان مبلغ را صدقه بدهید، یا نماز شب بخوانید و یا یک روز روزه بگیرید. کارآیى این روش، بسیار بالا است و بسیارى از علماى بزرگ بدین سان تمرین عملى و خودسازى نموده‏اند.

 

13-                  در صورت بروز بی صبری خود را سرزنش کنید

اگر گاهی اوقات کاری که ناشی از بی صبری بود انجام دادید ، سریع خود را سرزنش و حتى در لفظ اظهار پشیمانى نمایید و وعده‏ها و قولى که با خود داشتید را در ذهن خویش حاضر سازید.

 

14-                  تفریحات سالم داشته باشید

از تفریحات سالم و تقویت کننده اراده؛ مانند کوهنوردى، شنا، دو ، صحرانوردی و پیاده‏روى و گردش در طبیعت و... نیز استفاده کنید.

 

15-                  از اقدامات عجولانه بپرهیزید

در تصمیم‏گیرى‏ها، حتى‏الامکان با افراد عاقل و پخته مشورت نمایید و از اقدامات عجولانه و مطالعه نشده بپرهیزید.

 

/ 0 نظر / 119 بازدید